Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wątpliwości wokół szkół

jp
Czy uczniowie z podostrołęckich gmin będą się uczyć na wsi, czy w mieście?

W gminach powiatu ostrołęckiego powstało siedem nowych szkół ponadgimnazjalnych. Nowe szkoły powołała Rada Powiatu na sesji 17 kwietnia. Rada Powiatu powołała: Technikum Hotelarskie w Kadzidle, Technikum Agrobiznesu w Goworowie, Technikum Technologii Żywności w Baranowie i trzy zaoczne licea ogólnokształcące: w Myszyńcu, Czerwinie i Troszynie.
Zgłaszając projekt utworzenia nowych szkół starosta Stanisław Kubeł podał radnym wyliczenia demograficzne. Wynika z nich, że przez najbliższe 15 lat niż demograficzny nie grozi powiatowi ostrołęckiemu ziemskiemu. W takim okresie też, zdaniem starosty, można spokojnie planować przyszłość szkół ponadgimnazjalnych.
Powoływanie nowych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie ziemskim od lat budzi kontrowersje. Powstawanie nowych ponadgimnazjalnych placówek oświatowych w powiecie ziemskim, niechętnie przyjmują miejskie władze Ostrołęki. Czy to obecnej, czy poprzedniej kadencji. Szkoły poza Ostrołęką stanowią konkurencję dla miejskich placówek. Tymczasem liczba miejsc w ostrołęckich liceach i technikach niemal dwukrotnie przewyższa liczbę absolwentów gimnazjów.
Ostrołęckie szkoły, w których można zdać maturę, były budowane przed laty z myślą, że sporą część ich uczniów stanowić będą przyjezdni z podostrołęckich gmin.
Po 1999 roku, gdy reforma administracyjna doprowadziła do rywalizacji powiatów grodzkich z ziemskimi, powiat ostrołęcki zaczął modernizować i budować swoje zespoły szkół. Obecnie powiat ziemski ma osiem wyremontowanych i nieźle wyposażonych szkół.

Radni o szkołach

Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni pytali m.in. czy szkoły powiatowe będą konkurować z miejskimi, a jeżeli już to w jakim stopniu.
- Ten plan szkół powiatowych przygotowywał w ubiegłym roku mój główny specjalista do spraw oświaty Ryszard Załuska, który jest obecnie prezydentem Ostrołęki - argumentował radnym starosta. - Wierzę więc, że i plan rozwoju szkół jest tak przemyślany, by zabezpieczyć interesy i miasta, i powiatu.
Radny Jan Andrzejczyk skarżył się na zbyt szybkie tempo podejmowania uchwał w sprawie powstawania szkół.
- Mieliśmy najpierw zrobić komisyjny przegląd szkół w powiecie, a dopiero potem podejmować decyzje - narzekał. Radny Andrzejczyk proponował również, by zamiast technikum hotelowego powstało technikum agroturystyki, bo na Kurpiach zbyt wielu hoteli nie ma i nie będzie. Wycofał się jednak z tego pomysłu, gdy dowiedział się od starosty, że takiego typu technikum nie ma w zestawieniach Ministerstwa Edukacji, a zatem nie da się go powołać.
Radny Antoni Mulawka bronił technikum hotelarskiego w powiecie argumentując, że gdy pójdzie się do jakiegokolwiek lokalu w okolicy widać na każdym kroku brak profesjonalizmu obsługi.
Radna Zofia Szczubełek podkreślała z kolei, że szkoły ponadgimnazjalne są na wsiach potrzebne, bo "wracają uczniowie z miejskich szkół na wieś, bo są szykanowani, na przykład w szkole w Wojciechowicach; w szkołach wiejskich jest mniej patologii", a uczniowie ze wsi nie umieją się wysłowić, bo to "zaszłość dawnych czasów".
Rada Powiatu podjęła uchwałę o powołaniu nowych szkół. Jednak to, czy rzeczywiście one powstaną, zależy od samych uczniów. Jeżeli do pierwszych klas zgłosi się powyżej 25 uczniów, szkoła będzie działać. Jeżeli mniej, nowa szkoła nie powstanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki