MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wąsewo. Trwa budowa biblioteki. Obiekt rośnie w oczach, ma być gotowy do końca roku. Zobaczcie zdjęcia

Mieczysław Bubrzycki
Tak wyglądała budowa krok po kroku
Tak wyglądała budowa krok po kroku UG Wąsewo
Wąsewo. Budowa biblioteki rozpoczęła się w lutym, a jest już stan surowy. Prace mają potrwać do końca roku.

30 grudnia 2019 r. w Wąsewie została podpisana umowa na budowę obiektu Gminnej Biblioteki Publicznej. Będzie wybudowana za 1.631.174 zł 26 gr.

Inwestycja jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016–2020. Dofinansowanie wynosi 1 mln 125 tys. zł, natomiast gmina z budżetu ma dołożyć nieco ponad 500 tys. zł.

Budowa ruszyła w lutym, nowoczesny obiekt wykonuje Zakład Remontowo-Budowlany KamBud Kamionowski S. J. Z Ostrołęki, który został wyłoniony  w wyniku przetargu. Pogoda sprzyja, więc roboty budowlane intensywnie postępują do przodu.

Nowoczesny obiekt biblioteki będzie mieścił:

  • salę widowiskową na 100 osób,
  • otwartą przestrzeń biblioteczną ze strefami czytelniczymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • pracownie kultury do działań promujących czytelnictwo, kulturę i edukację, salę multimedialną,
  • pomieszczenia biurowe i socjalne.

Nowa gminna biblioteka będzie też miejscem spotkań dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także prezentacji wystaw

– informuje Marta Wójcik, dyrektor biblioteki.

- W planach jest nowoczesne wyposażenie biblioteki potrzebne dla dorosłych i dzieci. Do dyspozycji użytkowników będą w pełni wyposażone stanowiska komputerowe, uruchomiony zostanie również nowoczesny proces wypożyczeń książek - dodaje Marta Wójcik.

Po zakończeniu inwestycji biblioteka wprowadzi zupełnie nową ofertę dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, podejmie również współpracę z instytucjami  publicznymi, szkołami oraz stowarzyszeniami działającymi w gminie.

Zaprojektowany budynek jest pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, spełnia normy Certyfikatu Biblioteka+. Zgodnie z umową zawartą z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oddanie budynku do użytkowania nastąpi do 30 listopada 2020 r.

Przez wiele lat w Wąsewie nie było biblioteki gminnej, została reaktywowana w 2016 roku. Zajmuje niewielkie pomieszczenie w budynku Urzędu Gminy. Księgozbiór jest wciąż uzupełniany o nowości, dzięki czemu przybywa czytelników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki