Wąsewo. Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze, 22.09.2019. Zwyciężyli gospodarze, pokonali faworyta - OSP Nagoszewka. Zobacz zdjęcia

Mieczysław Bubrzycki
Na stadionie gminnym w Wąsewie odbyły się XII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Mieczysław Bubrzycki
Wąsewo. Na stadionie gminnym odbyły się XII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Rywalizowało 10 męskich drużyn OSP i 4 kobiece.

22 września 2019 r., w Wąsewie, na stadionie gminnym odbyły się XII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

Do rywalizacji przystąpiły drużyny męskie , które wygrały zawody gminne OSP (gospodarz czyli gmina Wąsewo wystawiła dwie drużyny) oraz 4 drużyny kobiece. Nie było nikogo z gmin Brok i Zaręby Kościelne.

Sztafeta i ćwiczenie bojowe

Wszystkie drużyny musiały wziąć udział w sztafecie pożarniczej 7 x 50 metrów z przeszkodami oraz w ćwiczeniach bojowych, które były najbardziej widowiskowe, bo na koniec z węży wytryskały silne strumienie wody, którymi trzeba było trafić do celu oraz zrzucić plastikowe pachołki. Liczył się czas, za popełnione błędy komiska sędziowska doliczała po 5 sekund kary. Sumaryczne czasy powiększone o kary zamieniono na punkty, ale chodziło, żeby ich zdobyć jak najmniej.

Zawody przygotowała gmina Wąsewo oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Komendant powiatowy PSP powołał komisję sędziowską, która czuwała nad przebiegiem zawodów. Przewodniczył jej bryg. Leszek Falbowski – zastępca komendanta.

Faworyt przegrał

Wśród drużyn męskich po sztafecie prowadziła zdecydowanie drużyna OSP z Nagoszewki, która od lat zwycięża zawody gminne, powiatowe, rejonowe, a potem zajmuje miejsca na podium w wojewódzkich. Osiągnęła rekordowy czas 55,9 sek.
Sytuacja uległa zmianie w czasie ćwiczeń bojowych. Drużynie z Nagoszewki rozpięły się dwa węże napełnione wodą, przez co stracili dużo czasu. W ostatecznej klasyfikacji zajęli dopiero czwarte miejsce. Wygrała OSP Wysocze, a zaraz za nią była OSP Przyborowie (obie z gminy Wąsewo), miejsce trzecie zajęło OSP Grądy (gmina Małkinia). Wójt Rafał Kowalczyk nie krył radości z osiągnięć swoich strażaków, zwłaszcza że sam – jako prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP – był w mundurze strażackim.

Wśród drużyn kobiecych znów bezkonkurencyjna była OSP Komorowo (która zajmowała już wysokie miejsca w zawodach wojewódzkich).

Najlepsze drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez starostwo. Wręczali je: wicestarosta Józef Rostkowski, Andrzej Wyszogrodzki – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP, bryg. Janusz Iwanowski – komendant powiatowy PSP oraz wójt Rafał Kowalczyk.

Gminne zawody sportowo-pożarnicze odbywają się co roku, powiatowe co dwa lata, a wojewódzkie i krajowe co cztery. Następne zawody wojewódzkie odbędą się w 2022 roku i pojadą na nie zwycięzcy eliminacji powiatowych, a potem rejonowych, które będą rozegrane w 2021 roku.