Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wąsewo. Szkoła Podstawowa świętuje 200-lecie. To prawdopodobnie najstarsza placówka oświatowa w pow. ostrowskim. 12.12.2019. Zdjęcia i wideo

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
W Wąsewie obchodzono jubileusz 200-lecia szkoły
W Wąsewie obchodzono jubileusz 200-lecia szkoły Mieczysław Bubrzycki
Wąsewo. Szkoła podstawowa obchodziła 200-lecie. Najstarsze informacje o szkole pochodzą z 1819 roku.

12 grudnia 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Wąsewie obchodziła 200-lecie.

Wydawało się, że jest młodsza

Jeszcze niedawno wydawało się, że jest znacznie młodsza.

- Jeszcze w ubiegłym roku słyszałem, że szkoła w Wąsewie powstała w murowanym budynku w 1856 roku – mówi Dariusz Morawski, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie. - Jakież było moje zdziwienie, gdy natrafiłem na urywki książki ks. Witolda Jemielitego „Szkoły powszechne w powiatach ostrołęckim i ostrowskim w latach 1795-1993”. W spisie najstarszych szkół przeczytałem „Wąsewo 1819-1822 była”. Zacząłem szukać danych w innych źródłach i potwierdziły one te informacje oraz rozszerzały je.

Efektem pracy dyrektora i nauczycieli jest monografia „200-lecie szkoły podstawowej”, która jest skarbnicą wiedzy na temat tej placówki, prawdopodobnie najstarszej w powiecie ostrowskim. Zawiera także wspomnienia nauczycieli i absolwentów. Porządnie wydaną książkę wręczano gościom podczas uroczystości 200-lecia szkoły.

Odbyła się ona dzień po konferencji historycznej podsumowującej obchody 600-lecia Wąsewa. Mijający rok jest więc w gminie rokiem ważnych jubileuszy.

Ciepłe powitania

Uroczystość zorganizowano w hali sportowej. Uczestników witali uczniowie i dyrektor. Zaproszono przede wszystkim byłych dyrektorów szkoły oraz byłych nauczycieli. Wielu nie widziało się od lat, więc powitania były serdeczne, a w wspomnieniom nie było końca. Było na to więcej czasu po części oficjalnej.

Rozpoczęto ją od wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego.

Potem rozpoczęła się msza św. w intencji szkoły i ludzi z nią związanych, której przewodniczył ks. Leszek Rukat – proboszcz miejscowej parafii. W kazaniu mówił ciepło o szkole, a przede wszystkim nauczycielach i uczniach oraz absolwentach. Wśród nich jest sporo ludzi wykształconych, m.in. kilkoro lekarzy.

Odznaki i wyróżnienia

Dyrektor Dariusz Morawski powitał wszystkich gości i wręczył okolicznościowe odznaki poprzednim dyrektorom. Otrzymali je:

  • Stanisław Wróbel – dyrektor w latach 1969-73;
  • Tadeusz Staniaszek – dyrektor w latach 1973-2000;
  • Jan Podrażka – dyrektor w latach 2000-2007;
  • Roman Malicki (nieobecny) – dyrektor w latach 2007-2017.

Specjalne podziękowania otrzymali także ci, których można uznać za przyjaciół szkoły, a także ci, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości: organizacyjnie i finansowo.

Dyrektor Morawski podziękował także ks. Januszowi Wiśniewskiemu, profesorowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, proboszczowi parafii w Rogoźnie k. Płocka, który w archiwum diecezjalnym w Płocku dotarł do dokumentów potwierdzających 200-lecie szkoły w Wąsewie.

Wyjątkowe podziękowania otrzymała prof. Barbara Falińska, która pochodzi z pobliskiego Wysocza. To prawdziwy ekspert od gwar, honorowy obywatel gminy, absolwentka szkoły z roku 1946.

Piękne dyplomy wręczono także byłym nauczycielom i pracownikom szkoły. Co ciekawe, byli dyrektorzy, jak również obecny, to w komplecie mężczyźni, a byli nauczyciele to w 95 proc. kobiety. Rodzynkami wśród są m.in. Zbigniew Kamiński (były starosta), który z żoną Martą pracował dawno temu w tej szkole oraz Marek Kamiński, też wieloletni pracownik szkoły i gminnej administracji oświatowej.

Wójt Rafał Kowalczyk w swoim przemówieniu podziękował za uroczystość i wyraził swoją wdzięczność wszystkim, którzy mają swój wkład w 200-letnią historię szkoły.

Pamiątką po jubileuszu pozostanie tablica na frontonie szkoły, którą tego dnia poświęcono i odsłonięto. Złożono też kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

Uczniowie szkoły z nauczycielami przygotowali i przedstawili okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, a na koniec były przemówienia gości i wspomnienia tych, którzy tu pracowali albo uczyli się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki