Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto inwestować w produkty regionalne

MU
Podczas szkolenia można było skosztować potraw m.in. pani Marty Deniszewskiej
Podczas szkolenia można było skosztować potraw m.in. pani Marty Deniszewskiej M.Uścińska
Dowiedziono tego podczas szkolenia w starostwie
Warto inwestować w produkty regionalne
M.Uścińska

(fot. M.Uścińska)

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie wraz z Lokalną Grupą Działania "Zielone Sioło" zorganizował bezpłatne szkolenie pt. "Wytwarzanie produktów tradycyjnych i regionalnych z własnych surowców w gospodarstwach rolnych indywidualnych - stan i perspektywy". Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, w poniedziałek, 28 listopada.
Wzięły w nim udział osoby zainteresowane wyrobem produktów regionalnych oraz osoby, które już są z taką działalnością związane.

Po otwarciu szkolenia i przywitaniu gości przez starostę ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego, głos zabrał Krzysztof Zaniewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Krzysztof Zaniewski mówił, że produkty tradycyjne i regionalne są szansą rozwoju dla regionów i co zrobić, aby dany produkt umieścić na liście produktów tradycyjnych.

- My jesteśmy w stanie przyjechać, nawet do niedużej grupy ludzi, którzy są zainteresowani i pokazać jak wypełnia się takie wnioski - mówił Krzysztof Zaniewski. - Możemy pokazać przykłady produktów, które już znajdują się już na liście produktów tradycyjnych, tj. miód kurpiowski, czosnek latowicki, czy jabłko grójeckie.

Rozpowszechnianie produktów tradycyjnych to szansa na rozwój i promowanie regionu.

- Życzę państwu, aby te spotkanie było kolejnym impulsem, który wpłynie na to, że produkt regionalny, czy tradycyjny z tego obszaru, będzie dostępny szerzej, dla mieszkańców całego Mazowsza, Polski, a może nawet Unii Europejskiej.

Potem wystąpił Tomasz Narkiewicz-Jodko - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej. Jego wykład dotyczył możliwości przetwarzania surowców zwierzęcych w gospodarstwach rolników indywidualnych. Odpowiadał też na pytania związane ze sprzedażą jaj, mleka i uboju drobiu.

Po przerwie, na której uczestnicy szkolenia mogli skosztować mazowieckich produktów tradycyjnych i regionalnych, wykład pt. "Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego" wygłosił Kazimierz Porębski - zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim. Ostatni wykład przedstawiła Adriana Rukat - Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania "Zielone Sioło", która mówiła o miejscu produktów tradycyjnych i regionalnych w strategii tego stowarzyszenia.

Podczas szkolenia można było skosztować potraw m.in. pani Marty Deniszewskiej
Podczas szkolenia można było skosztować potraw m.in. pani Marty Deniszewskiej M.Uścińska

Podczas szkolenia można było skosztować potraw m.in. pani Marty Deniszewskiej
(fot. M.Uścińska)

Na koniec kilka słów o swojej działalności wygłosili wystawcy-producenci produktów tradycyjnych: Danuta Jabłonka-Grabowska z Gospodarstwa Agroturystycznego "Dajana" w Broku, Marta Deniszewska z Gospodarstwa Agroturystycznego "Kozie Sioło" w Prostyni, Jerzy Kolanowski z Gospodarstwa Agroedukacyjnego w Glinie, Jadwiga Farat z Rodzinnego Gospodarstwa ekologicznego w Rososzy i Mariusz Mierzejewski z Gospodarstwa Ekologicznego w Wiśniewie.

Dyskusję, która była ostatnim punktem spotkania, można było uprzyjemnić sobie degustacją przepysznych potraw przygotowanych przez gospodynie należące do "Zielonego Sioła".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki