Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty ozdób choinkowych w muzeum. Uczyły się kobiety z LGD „Zielone Sioło” [ZDJĘCIA]

Hanna Chromińska
Uczestniczki warsztatów muzealnych zorganizowanych przez LGD „Zielone Sioło” dowiedziały się, jak przetworzyć snopek słomy w ozdoby choinkowe

7 grudnia Lokalna Grupa Działania „Zielone Sioło” z Ostrowi Mazowieckiej zorganizowała wyjazd do Ciechanowca, gdzie w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka odbyły się warsztaty muzealne „Spotkanie z tradycją – Boże Narodzenie w skansenie”. Wzięły w nich udział 22 panie – członkinie kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń oraz mieszkanki obszaru działania LGD.

Adwent, a potem święta

- W wymiarze duchowym adwent to okres wyciszenia w oczekiwaniu na narodziny Jezusa, a w wymiarze praktycznym to czas przygotowań dpo świąt Bożego Narodzenia: czas planowania zakupów, porządków i obmyślania dekoracji – mówi Adriana Rukat, prezes zarządu LGD „Zielone Sioło”. - Chcemy w tym czasie obejrzeć wystawy prezentujące wiejskie tradycje adwentowe i bożonarodzeniowe oraz nauczyć się wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych.

Uczestniczki warsztatów zwiedziły pałac Starzeńskich, powozownię, kościół z Bogut-Pianek, dworek drobnoszlachecki z 1840 r. i dworek myśliwski. Kustosz Stanisław Kryński opowiadał o historii pałacu i Muzeum Rolnictwa oraz adwentowych obrzędach i potrawach. Szczególne zainteresowanie pań wzbudziły ligawki - tradycyjne instrumenty pasterskie i wystawa pisanek.

W roku 2004 przy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu utworzono Muzeum Pisanki. Obecnie liczy ono ponad 2,5 tys. eksponatów z wielu państw. Obok pisanek zdobionych powszechnie znanymi technikami znajdują się tu bardzo oryginalne eksponaty wykonane z m.in. z ceramiki i papieru, jest także różaniec z pisanek. Uczestniczki warsztatów zaskoczył uniwersalny charakter części eksponatów – zdobione bożonarodzeniowymi motywami pisanki mogą być używane jako bombki choinkowe.

Gwiazdy i aniołki

Zajęcia praktyczne poprowadziły Krystyna Bogucka, Joanna Paduch i Magdalena Żygoń. W sali kominkowej dworku myśliwskiego przygotowano odpowiednio spreparowaną słomę i inne materiały potrzebne do wykonania tradycyjnych wiejskich ozdób choinkowych. Po krótkim przeszkoleniu uczestniczki warsztatów własnoręcznie wykonały słomiane gwiazdy i anioły, co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania „Zielone Sioło” z Ostrowi Maz. w ramach Poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji PROW na lata 2014-2020”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki