MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warianty śmieciowej walki

(as)
Powiatowi radni 25 lutego uchwalili "Program ochrony środowiska".

Pierwszy wariant rozwiązania problemu odpadów w powiecie przasnyskim polega na przystosowaniu składowiska w Oględzie do istniejących wymogów prawa (sukcesywne wstrzymanie korzystania z pozostałych składowisk w powiecie przasnyskim) wraz z utworzeniem efektywnego systemu selektywnej zbiórki i segregacji odpadów.
Rozważano również budowę przy składowisku sortowni i kompostowni kontenerowej odpadów, bo na składowisku w Oględzie nie ma uszczelnienia dna i skarp składowiska oraz instalacji do ujmowania odcieków i gazu składowiskowego.
Opracowana została także koncepcja rozbudowy i dostosowania składowiska w Oględzie do wymagań przepisów prawa.
Natomiast harmonogram zamykania składowisk odpadów w powiecie przedstawia się następująco: - składowisko w Chorzelach: 2016 r., - składowisko w Chojnowie (gm. Czernice Borowe): 2006 r., - składowisko w Jednorożcu: po 2011 r., - składowisko w Krzynowłodze Małej: 2005 r., - składowisko w Oględzie (gmina Przasnysz): 2018 r.
Drugim proponowanym wariantem jest zamknięcie wszystkich składowisk na terenie powiatu i podjęcie współpracy z zarządcą nowoczesnego składowiska w Woli Pawłowskiej w gminie Ciechanów, bądź z innymi ościennymi powiatami.
W obydwu rozpatrywanych wariantach gminy muszą zrealizować obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Dla gmin o przeważającej zabudowie niskiej, jednorodzinnej i zagrodowej (gmina Przasnysz, Jednorożec, Krasne, Krzynowłoga Mała, Czernice Borowe i Chorzele) przyjęto wariant selekcji "u źródła" z zastosowaniem worków w różnych kolorach, odpowiednich dla danego rodzaju odpadu. Dla miast Przasnysz i Chorzele, o przeważającej zabudowie wysokiej i wielorodzinnej, zaproponowano zbiórkę odpadów w systemie łączonym: czyli systemem workowym i systemem centr segregacji (czteropojemnikowym).
W pierwszej kolejności proponuje się wprowadzić system selektywnej zbiórki dla Przasnysza oraz Chorzel. Następnie system należy rozszerzyć w gminach ościennych. Dalszym ogniwem selektywnej zbiórki odpadów jest ich odzyskiwanie. W tym celu rozważono budowę przy składowisku w Oględzie stacji segregacji odpadów wstępnie posortowanych, połączoną z kompostownią odpadów organicznych. Odpady, których nie uda się poddać odzyskowi ani kompostowaniu, trafią na składowisko odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki