Wakacyjny kolarski wyścig australijski w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

Jarosław Sender
Imprezę zorganizowali na stadionie MZOS-TiIT w Ostrołęce i Klub Kolarski 24h

Wyścig australijski to jedyna konkurencja kolarska, w której całą trasę przejeżdża zawsze tylko dwóch zawodników, choć na starcie staje ich wielu. Zawody rozgrywane są na pętli. Na finiszu każdego (rzadziej - co któregoś) okrążenia ostatni zawodnik odpada. Wygrywa ostatni, który zostaje na trasie.

Najliczniejszą grupą zawodników byli po raz kolejny dorośli, dzieci w bardzo okrojonym składzie (dwie dziewczynki) pojechały swój wyścig razem z paniami, których łącznie stanęło na starcie sześć.
Najwięcej okrążeń przejechała Maria Kamińska z Nowosiedlin - KK24h i tym samym została zwyciężczynią żeńskiego wyścigu. Na ostatnim finiszu pokonała prowadzącą od startu Dorotę Korzep-Czekalską z Białobieli - Biegam Bo Lubię Ostrołęka. Jedną rundę wcześniej ukończyła swój wyścig Małgorzata Tworkowska z Ostrołęki - Biegam Bo Lubię Ostrołęka, zajmując trzecie miejsce.

Do wyścigu mężczyzn stanęło na starcie łącznie 28 zawodników. Zawodnicy startowali w klasyfikacji OPEN, a przekrój wiekowy to roczniki: 2002 - 1953.
Tuż po starcie oderwało się od peletonu dwóch zawodników Łukasz Małecki z Ciechanowa i Piotr Duda z Zaraszowa k. Lublina i przez większość okrążeń wyścigu prowadzili całą stawkę. Kilka okrążeń przed metą zabrakło jednak sił uciekinierom i decydujący finisz stoczyli Maciej Karwowski z Łomży - KK24h i Łukasz Małecki z Ciechanowa - T4B Bike Team. Jedno okrążenie mniej przejechał natomiast Rafał Urban z Dzbenina - KK24h, który wygrał walkę o podium z czwartym Bartoszem Jechanowskim – ubiegłorocznym zwycięzcą.

Piątka najlepszych zawodników wśród kobiet i mężczyzn została nagrodzona statuetkami i dyplomami. Statuetki otrzymali także najmłodsza uczestniczka oraz najstarsza zawodniczka i najstarszy zawodnik. Nagrody wręczyli Jerzy Grabowski - przewodniczący Rady Miasta, Robert Juchniewicz - dyrektor MZOS-TiIT i Marek Karczewski - prezes KK24h.