Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tej szkole uczą jak rodzić - możesz się jeszcze zapisać do Gminnej Szkoły Rodzenia

Redakcja
Narodziny dziecka, pierwszego czy kolejnego, po długiej przerwie, budzą niepokój rodziców. Jak przygotować się do porodu? Jak złagodzić ból? Jak kąpać takie maleństwo, jak przewijać, jak często karmić, co powinno mnie niepokoić, a co jest normalne. Pytania mam w czasie ciąży i potem, gdy dziecko jest już na świecie, mnożą się w nieskończoność. I stąd, by pomóc rodzicom, powstał pomysł Gminnej Szkoły Rodzenia. Już 26 sierpnia ruszają zajęcia

Jedna z inicjatorek szkoły, położna Bożena Robak przypomina, że w 2009 roku w gminie powstał Zespół Doradczy ds. Profilaktyki Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, którego była członkiem.
- Wtedy pojawił się pomysł o założeniu gminnej szkoły rodzenia. Było nim zainteresowanie - opowiada.
Dodaje, że pomysł spodobał się także Ewie Sosnowskiej z Urzędu Miejskiego, która zajmuje się sprawami społecznymi i profilaktyką.

- Z poparciem burmistrza udało się pomysł zrealizować - mówi Bożena Robak.
Do końca roku odbędą się jeszcze dwa cykle szkoły rodzenia. Najbliższy rozpocznie się 26 sierpnia.
- Grupa została już zebrana, ale chętni mogą do niej dołączyć. Chodzi o to, by jak największa liczba osób wzięła udział w zajęciach. Sala jest duża i spokojnie pomieści 12 czy 13 par. Tym bardziej, że w czasie zajęć niektóre odchodzą, bo nadchodzi poród - wyjaśnia pani Bożena.
Jej zdaniem taka szkoła była w Wyszkowie potrzebna.
- Wynikało to z rozmów z pacjentkami. Tak właściwie w Wyszkowie nie było takiej szkoły powszechnie dostępnej. Tymczasem w innych powiatach funkcjonowały gminne szkoły rodzenia.
(...)

Z reguły ciężarne przychodzą z partnerami, ale nie tylko. Na zajęciach zdobywają wiedzę o przebiegu ciąży, połogu czy opiece nad noworodkiem. Wykonują także odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Ponadto naspotkania przyjeżdżają przedstawiciele różnych firm, którzy prezentują dodatkowe tematy: witamin, potrzebnych w ciąży; pobierania krwi pępowinowej czy kosmetyków do pielęgnacji niemowlaków i pań w ciąży. Sala zaopatrzona jest w piłki, karimaty, lalki pokazowe.
- Tak przekazana wiedza lepiej zapada w pamięć - wyjaśniają położne: Jolanta Piecuska i Małgorzata Kalisz.

Nie ukrywają, że chętnych na kolejne cykle zajęć nie brakuje. Zgłaszają się panie z całego powiatu, a nie tylko z gminy Wyszków. Stąd można by pomyśleć o zmianie formuły szkoły.
Jolancie Piecuskiej marzy się, by za jakiś czas zrobić takie szczególne spotkanie uczestników.
- Żeby spotkali się już z dziećmi i mogli wymienić doświadczeniami - opowiada o swoim pomyśle.
Na jednych z zajęć poruszany był temat higieny w połogu. Panie dowiedziały się, na jakie nieprawidłowości powinny zwracać uwagę. Jakiej diety się trzymać oraz co je czeka po porodzie.
- Trzeba obserwować własny organizm - przekonywała Jolanta Piecuska.

Wspólnie z Małgorzatą Kalisz namawiały kobiety do wczesnego uruchamiania po ciąży.
- To pomaga zapobiegać wszystkim nieprawidłowościom po porodzie. Kiedy leżymy, mogą tworzyć się skrzepliny. Pobudzenie krążenia prowadzi do polepszenia samopoczucia i gojenia ran - mówiła pani Jolanta. Także o huśtawce hormonalnej w połogu.

(...)
Jacek i Agnieszka razem przychodzą na zajęcia do szkoły rodzenia.
- Dowiedziałam się o niej u lekarza. Już wcześniej zastanawiałam się nad taką szkołą - mówi nam Agnieszka.
Para nie ukrywa, że to, iż zajęcia są bezpłatne, jest dużą ich zaletą. - Na początku wydatki na dziecko są ogromne, więc cieszymy się, że szkoła jest za darmo - mówi Jacek.
To ich pierwsze dziecko.
- Każda informacja jest dla nas ważna. O wielu sprawach po prostu nie wiemy. Zdobyte tutaj informacje na pewno się przydadzą. Najbardziej interesuje mnie wiedza na temat pielęgnacji noworodka, a także przebiegu ciąży - stwierdza.
Jacek dodaje, że chciał przyjść na spotkania, nie trzeba było go specjalnie namawiać. Interesuje go zwłaszcza temat pielęgnacji noworodków.
Para zapewnia, że dzięki zajęciom w szkole rodzenia są spokojniejsi.
- Czujemy się pewniej. Osiem tygodni to wystarczający czas, by zapoznać się trochę z tematem. Prowadzące są bardzo sympatyczne i profesjonalne. Polecamy udział w szkole przyszłym rodzicom. Z książek nie można się wszystkiego dowiedzieć - tłumaczą.

Szkoła działa w ramach Gminnego Punktu Promocji Zdrowia i Profilaktyki. W zajęciach mogą wziąć udział panie od 27. tygodnia ciąży, mieszkające na terenie gminy Wyszków. Zapisać można się już od 20. tygodnia ciąży. Edukacja w szkole jest oparta na najnowszych zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia. Zapisy pod nr tel.: 29-743-77-12 lub 792-255-553.
Ewelina Przygoda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki