Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W styczniu zmieniły się przepisy o urlopie macierzyńskim

Fot. Piotr Czapliński
Alicja Jankowska jest pierwszym maluchem, który w tym roku przyszedł na świat w koszalińskim szpitalu. Jej mama Anna "załapała” się więc na nowe przepisy.
Alicja Jankowska jest pierwszym maluchem, który w tym roku przyszedł na świat w koszalińskim szpitalu. Jej mama Anna "załapała” się więc na nowe przepisy. Fot. Piotr Czapliński
- W marcu urodzę dziecko - mówi Jolanta Pawłowska, Czytelniczka. - Słyszałam, że w styczniu zmieniły się przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego, ma on być dłuższy. Jeśli tak, to z czego to wynika?

Jak wyjaśniają specjaliści z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku sejm uchwalił dwie ważne nowelizacje Kodeksu pracy.

Dłuższy urlop
Od 1 stycznia wydłużony został urlop macierzyński. Jest on uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Kobiecie, która urodzi jedno dziecka przy jednym porodzie przysługuje 20 tygodni urlopu, dwoje dzieci - 31 tygodni, troje dzieci - 33 tygodnie, czworo dzieci - 35 tygodni, a pięcioro i więcej dzieci podczas jednego porodu - 37 tygodni.

Z takiego urlopu macierzyńskiego będą korzystały pracownice, które urodziły dziecko 1 stycznia 2009 roku lub później. Wszystkim, którzy w dniu wejścia w życie ustawy korzystali z urlopu macierzyńskiego, będzie on przysługiwać w dotychczasowym wymiarze.

Macierzyński dla ojca
Od 1 stycznia ojciec wychowujący dziecko może poza pewnymi przypadkami skorzystać z części urlopu macierzyńskiego, ale tylko w przypadku, gdy łącznie spełnione są warunki: kobieta po porodzie wykorzystała urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni, nie ma możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ze względu na stan zdrowia i przebywanie w szpitalu.

W takim przypadku urlop macierzyński przerywa się na okres, w którym z takiego urlopu korzysta ojciec wychowujący dziecko.

Część urlopu wykorzystana przez ojca nie może być dłuższa niż okres, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Zaś łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez matkę i ojca nie może przekroczyć przysługującego urlopu.

Dodatkowy urlop

Od 1 stycznia 2010 roku zarówno pracownica, jak i pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Ojcu wychowującemu dziecko będzie on przysługiwać, gdy skorzysta z części urlopu macierzyńskiego - po rezygnacji matki po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu lub gdy nie korzysta z części urlopu macierzyńskiego, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez matkę.

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie będą mogli skorzystać oboje rodzice w tym samym czasie.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie podwyższany etapowo.

W 2010 i 2011 roku będzie wynosił od 2 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) do 3 tygodni (w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci podczas jednego porodu), w 2012 i 2013 roku odpowiednio od 4 tygodni do 6 tygodni, a od 1 stycznia 2014 roku - do 6 tygodni i do 8 tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński będzie udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, jednorazowo (wniosek może być złożony tylko jeden raz).

Powrót do pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy gwarantuje pracownikowi kończącemu urlop macierzyński powrót do pracy na dotychczasowe stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe, to na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne odpowiadające kwalifikacjom zawodowym za wynagrodzeniem, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki