Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę Jarmark Staropolski

M. Mrozek
18 maja przed ratuszem odbędzie się pierwszy Przasnyski Jarmark Staropolski

Przasnysz powraca do swej chlubnej przeszłości, gdy był uznawany za trzecie największe miasto na Mazowszu, a rozsławiali go nie tylko na Mazowszu, ale także poza jego granicami biegli w swym fachu rzemieślnicy. 18 maja powrócą na odrestaurowany przasnyski rynek. Rozbiją kramy, takie jak niegdyś stawiali w średniowiecznych miastach i pokażą zapomniane już dziś, a popularne niegdyś rzemiosła.

Będzie można odwiedzić m.in:
- kram piwowara, który pokaże jak niegdyś robiono piwo w Przasnyszu, które przypominało w smaku angielskie piwo typu "ale",kram garncarza, gdzie można zobaczyć jak niegdyś wykonywano garnki i samemu spróbować swych sił przy kole garncarskim,

- kram średniowiecznego szewca, gdzie można zobaczyć jak szyto obuwie, w którym chadzali rycerze i piękne damy po zamkowych komnatach,kram średniowiecznego krawca, gdzie można nauczyć się szycia sukien, w których księżne paradowały na ucztach,kram złotnika, kram zbrojmistrza, zwanego niegdyś płatnerzem, bez którego pracy rycerze staliby się bezrobotni, bo nie mieliby swego podstawowego oręża, czyli mieczy,

- kram kowala, średniowieczną austerię, czyli oberżę, która stała niegdyś w miejscu dzisiejszego przasnyskiego ratusza, a w której będzie można spróbować prawdziwych średniowiecznych podpłomyków i napić się wspaniale gaszącego pragnienie bezalkoholowego trunku - piwa kozicowego oraz kata, który zademonstruje średniowieczne techniki wydobywania zeznań z opornych świadków.
18 maja do Przasnysza przybędzie też książę mazowiecki Janusz - zwany "Kazimierzem Wielkim Mazowsza" wraz ze swym dworem, którego ozdobą będą piękne, roztańczone damy.

Książę przybywa do Przasnysza nadać mu prawa miejskie, jednak ich nadanie uzależnia od postawy młodych adeptów przasnyskich cechów. Książę rzuca im wyzwanie - będą musieli udowodnić, że są godnymi następcami swych mistrzów. Będą musieli odkryć Tajemniczą Komnatę Sekretnych Receptur - miejsce prawie legendarne, które znajduje się gdzieś na terenie miasta, a prowadzą do niego zaszyfrowane wskazówki.

W trakcie, gdy młodzi rzemieślnicy wyruszą na poszukiwania sekretnych receptur poznamy kulisy rywalizacji ich mistrzów. Wśród przasnyskich rzemieślników trwa bowiem spór o to, który z nich jest najprzedniejszym i najlepszym twórcą i czyje wyroby są najbardziej niezbędne miastu.

Jak na dawnym jarmarku bywało nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych (i wszystkich, którzy mają chęć zasmakować prawdziwej rycerskiej przygody). Czekają dla nich na rynku prawdziwie rycerskie wyzwania. Gdy zaliczą wszystkie wyzwania, a będą musieli m.in. pokonać rycerski tor przeszkód, sprawdzić się w walce z rycerzem, spróbować celność swojego oka i trafić włócznią do dzika, a także poznać średniowieczne obyczaje, dworską ogładę i nauczyć się jednego z przasnyskich rzemiosł sam książę na oczach wszystkich zebranych widzów pasuje ich na książęcych giermków i wręczy każdemu potwierdzający tę nominację specjalny książęcy edykt.

Na zakończenie jarmarku odbędzie się Wielki Konkurs na Najlepszy Strój Średniowieczny. Wszyscy, którzy przyjdą na przasnyski rynek w przebrani w średniowieczne stroje będą mogli wystąpić w konkursie, zaprezentować się przed księciem i walczyć o nagrody.
Zapraszamy w południe 18 maja na przasnyski rynek. Atrakcji nie zabraknie do samego wieczora. Gdy zaś zapadnie zmrok swe podwoje otworzy znajdujące się w pięknie odnowionym ratuszu Muzeum Historyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki