Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Rubinku odkłamali Marzec

(mb)
Od prawej: prof. Jerzy Eisler ze starostą Tadeuszem Legackim i wiceburmistrzem Jerzym Pawluczukiem
Od prawej: prof. Jerzy Eisler ze starostą Tadeuszem Legackim i wiceburmistrzem Jerzym Pawluczukiem Archiwum
Prawie sto osób brało udział w odkłamywaniu kawałka najnowszej historii. 25 marca, w 36 lat po wydarzeniach marcowych, w Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się sympozjum na temat Marca '68. W ub. roku odtajniono dokumenty związane z tamtym okresem, możliwe jest więc pokazanie całej prawdy o Marcu '68.

Głównym gościem sympozjum był prof. Jerzy Eisler, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Przez 80 minut mówił o tamtych dniach do ponad 90 osób - przede wszystkim nauczycieli historii z powiatów ostrowskiego i wyszkowskiego. Jego wykład poprzedziła inscenizacja "Dziadów". Uczniowie ostrowskiego "Rubinka" - przygotowani przez polonistki: Hannę Popiołek i Agnieszkę Radomską - przerwali przedstawienie w tym samym momencie, co przed 36 laty, kiedy to na polecenie partii zdjęto przedstawienie "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Drugą część sympozjum poświęcono kwestii żydowskiej, której ilustracją był udany montaż słowno-muzyczny oparty o utwory pisarzy i poetów polskich, którzy wyemigrowali po Marcu. Przedstawili go uczniowie przygotowani przez polonistkę Krystynę Wilczewską.
Wszyscy nauczyciele - uczestnicy sympozjum - otrzymali pakiet kopii odtajnionych dokumentów związanych z Marcem '68, a także materiały do nauki historii, podarowane przez wydawnictwo "Nowa Era", które sponsorowało sympozjum.
Pomysłodawcą sympozjum w ZS nr 1 był Ireneusz Malec - wizytator Kuratorium Oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki