Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pow. ostrowskim PiS zmiażdżył Platformę. W czterech gminach najwięcej głosów oddano jednak na PSL

Mieczysław Bubrzycki
Tylko co piąty wyborca z pow. ostrowskiego poszedł w niedzielę głosować
Tylko co piąty wyborca z pow. ostrowskiego poszedł w niedzielę głosować fot. Archiwum TO
Niespełna 19 proc. wyborców z pow. ostrowskiego zdecydowało się głosować w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Dużych niespodzianek nie było. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca najwięcej głosów w powiecie ostrowskim zdobyli kandydaci PiS - głosowało na nich 40,6 proc. wyborców, Inaczej niż w kraju drugie miejsce zajęli kandydaci PSL - 26,1 proc., trzecie PO - 20,6 proc. Kandydaci SLD zdobyli tylko 4,9 proc. głosów.

Najwięcej wyborców na PiS głosowało w gminach: Boguty - Pianki - 46,5 proc., Nur - 45,6 proc., Ostrów Maz. - 44,9 proc., Brok - 44,7 proc. oraz Małkinia Górna - 44,1 proc. Bardzo dobry wynik PiS osiągnął także w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie głosowało na niego 43,5 proc. wyborców.

PiS nie wygrało jednak we wszystkich gminach. W czterech najlepszy był PSL. Fenomenem jest gmina Szulborze Wielkie, gdzie do urn poszło 33,4 proc. wyborców, z których zdecydowana większość głosowała na PSL - aż 80,9 proc. (!), PiS w tej gminie dostał 11,7 proc., PO - 2 proc., a SLD - 0,4 proc. (!). Trzecie miejsce w gm. Szulborze zajęła Samoobrona - 4,2 proc.

PSL wygrało jeszcze w gminach: Zaręby Kościelne - 53,1 proc., Wąsewo - 50,4 proc. oraz Andrzejewo - 35,6 proc. Sukces PSL w gminach Szulborze, Zaręby i Wąsewo należy tłumaczyć tym, że rządzą tam wójtowie związani z tą partią. W Andrzejewie z kolei PSL jest w opozycji do wójta.

PSL w większości gmin - tak jak w powiecie - zajął drugie miejsce. Wyjątkiem są: miasto Ostrów oraz gminy Brok i Małkinia, gdzie druga była Platforma. Najlepszy wynik PO osiągnęła w Ostrowi - 32,9 proc., a najgorszy w Szulborzu - 2 proc. W Broku głosowało na PO 25,4 proc. wyborców, a w Małkini - 25,9 proc. Dwucyfrowy wynik osiągnęła jeszcze w gminach: Andrzejewo - 18,2 proc., Nur - 15,3 proc. oraz Ostrów Mazowiecka - 15,3 proc. Ma to zapewne związek z aktywnością PO w tych gminach w ostatnich miesiącach (w Nurze i Andrzejewie powstały koła PO).

Sromotną klęskę poniósł SLD. W całym powiecie zebrał zaledwie 4,9 proc. głosów. W większości gmin zajął czwarte miejsce (nawet w Ostrowi, gdzie głosowało na SLD 7,3 proc. wyborców), ale w niektórych wypadł z czwórki wyeliminowany przez Samoobronę. Tak było w gminach: Andrzejewo (SLD - 2 proc., Samoobrona - 2,7 proc., Prawica RP - 2,5 proc.), Boguty - Pianki (SLD - 1, 5 proc., Samoobrona - 6 proc., Libertas - 1,5 proc.), Nur (SLD - 2,2 proc., Samoobrona - 4,2 proc., Libertas - 2,2 proc.), Stary Lubotyń (SLD - 3 proc., Samoobrona - 4 proc.), Szulborze (SLD - 0,4 proc., Samoobrona - 4,2 proc.).

Więcej na ten temat w nastepnym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki