W Ostrowi wręczono statuetki niezwykłym ludziom [ZDJĘCIA]

  W Ostrowi wręczono statuetki niezwykłym ludziom [ZDJĘCIA]

  Mieczysław Bubrzycki

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  W Ostrowi wręczono statuetki niezwykłym ludziom [ZDJĘCIA]
  1/33
  przejdź do galerii

  ©Mieczysław Bubrzycki

  Kolejne osoby niepokonane obdarzono tytułami „Invictus”. Co roku nadaje je starosta, a przyznaje powołana przez niego kapituła
  Po raz czwarty przyznano tytuły i statuetki „Invictus”. To trzy wyróżnienia, które co roku nadaje starosta, a przyznaje powołana przez niego kapituła. Laureatów nagrody przyznanej za 2017 rok zaproszono do sali teatralnej LO im. Kopernika.

  W tym roku kapituła wybierała trzy spośród 33 zgłoszonych osób.


  Siostra, emigrantka i dyrektor  Statuetkę „Invictus” przyznano siostrze Teresie Leonik. Urodziła się w Rynku w gminie Wąsewo, jako 19-latka wstąpiła do zakonu salezjanek. W 1991 roku wyjechała na misje na Madagaskar, gdzie przebywa do tej pory.

  Drugą statuetkę otrzymała Janina Smejkalova z domu Szyszkowska. To rodowita ostrowianka, która była uczennicą ostrowskiego liceum (wtedy jeszcze gimnazjum). Wraz z mężem Bohumilem Smejkalem (Czechem) założyli fundację, która przyznaje najlepszym uczniom "Kopernika" nagrody i stypendia. Kilka lat temu ufundowała swojej szkole… obserwatorium astronomiczne.

  Wniosek o przyznanie pani Janinie statuetki „Invictus” złożył samorząd uczniowski LO im. Kopernika. W imieniu laureatki nagrodę odebrała jej siostra Irena Ludwichowska.

  Trzecią statuetkę „Invictus” odebrał osobiście Roman Świerżewski, od 33 lat dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bogutach – Piankach.
  Na początku swej pracy R. Świerżewski zorganizował Święty Wieczór, czyli Spotkanie Kolędnicze w święto Trzech Króli. Wymyślił medal im. Wiktora Godlewskiego, urodzonego w Bogutach znanego przyrodnika i kieruje pracami kapituły, która go przyznaje. Utworzył zespół Żurawiacy, który występował w wielu miejscach w kraju, ale także na Litwie i Ukrainie.


  Nagrody dla uczniów  Nagrodzono także uczniów za najlepsze prace literackie dotyczące kandydatów. W kategorii szkół podstawowych pierwszą nagrodę przyznano Julii Skłodowskiej z SP w Szulborzu, drugie Mikołajowi Rydlowi, a trzecie Annie Pieńkowskiej (oboje z SP w Wąsewie). Wśród gimnazjalistów nagrodzono Oliwię Zadrożną, Annę Godlewską i Paulę Szewczyk z Wąsewa, a Karolina Grodzka, Julia Tyszko i Urszula Jagielska z Zespołu Szkół nr 2 to laureatki w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Światowy Dzień Zwierząt 2018. Oto zdjęcia Waszych pupili!

  Światowy Dzień Zwierząt 2018. Oto zdjęcia Waszych pupili!