Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowi Mazowieckiej obelisk zniknął z placu przy kościele [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Z placu przy kościele zabrany został obelisk stojący od prawie 40 lat przy Dębie Wolności. Wzbudziło to duże emocje wśród części mieszkańców i wywołało ostrą dyskusję na ostatniej sesji rada miasta

Ten obelisk stał na placu przy kościele od 1979 roku, po 1989 roku składano pod nim kwiaty z okazji świąt 3 Maja i 11 Listopada. Obelisk zniknął przed świętami wielkanocnymi.

Burmistrz oświadcza

28 marca na stronie internetowej Urzędu Miasta ukazało się „Oświadczenie Burmistrza ws. Pomnika pod Dębem Wolności”:

„Wypełniając ustawowy obowiązek usunięcia pomników propagujących komunizm z przestrzeni publicznej Burmistrz zlecił tymczasowe usunięcie Obelisku pod „Dębem Wolności” przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Celem tego działania jest zmiana wymowy Obelisku tak, aby była ona zgodna z ustawą zakazującą propagowania komunizmu.”

Radna oskarża

Radna Anna Krajewska kilka dni temu przekazała burmistrzowi pismo w tej sprawie. Stwierdziła w nim, że to rada miasta, a nie burmistrz, powinna decydować o losie pomników. Zażądała przywrócenia obelisku w oryginalnej formie i zapytania mieszkańców o zdanie.

Do swego pisma dołączyła opinię Andrzeja Mierzwińskiego, regionalisty i dziennikarza, który przypomniał historię obelisku upamiętniającego rok 1918. Powstał on w 1979 roku z inicjatywy i po wieloletnich zabiegach ostrowskich rzemieślników. PRL-owskie władze zgodziły się na obelisk dopiero w 1979 roku, ale pod warunkiem, że będzie na nim także data 1944 (czyli rok wyzwolenia Ostrowi spod okupacji niemieckiej) oraz napis informujący o 35-leciu PRL. Tak się stało. W tamtych czasach nie było w Polsce zbyt wielu pomników upamiętniających rok 1918, rok odzyskania niepodległości. Ostrów była wyjątkiem.

Burmistrz Jerzy Bauer wyjaśnia, że nie przekroczył kompetencji, bo nie chodzi o stawianie nowego pomnika, tylko o realizację ustawy zakazującej propagowania komunizmu, do czego burmistrz jest zobowiązany. Ustawowy termin mija w marcu, potem sprawę wziąłby w swoje ręce wojewoda. W porozumieniu z wojewodą i IPN z obelisku przy Dębie Wolności zniknie data 1944 oraz napis informujący o 35-leciu PRL, a pojawi się nowa data 2018 i napis „Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Obelisk wróci na miejsce przed świętem 3 Maja.

Więcej przeczytasz o tym w najbliższym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki