Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ostrołęckim szpitalu karmi Lublin

mm
Od jednego z czytelników, który odwiedzał bliską mu osobę w ostrołęckim szpitalu, otrzymaliśmy sygnał, że placówka, która boryka się z dużymi problemami finansowymi, kupuje dla swoich pacjentów najdroższy chleb - z PSS Społem.

O szpitalne jedzenie zapytaliśmy Jana Patyrę, zastępcę dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala w Ostrołęce.
Żywieniem od 1 maja tego roku w ostrołęckim szpitalu zajmuje się firma In-Pak z Lublina. Firma wygrała ogłoszony na przełomie 2003 i 2004 roku przetarg. Dzienna stawka żywieniowa w szpitalu na jedną osobę wynosi 9 zł i 20 gr brutto (kwota zawiera już tzw. wsad do kotła i zysk firmy). - Firma żywi pacjentów pod naszą kontrolą, która dotyczy kaloryczności, terminów ważności produktów, zasad higieny. Nie ingerujemy natomiast w to, gdzie In- Pak kupuje chleb - mówi dyrektor. - Wygrali przetarg z określoną stawką. Ich głowa w tym, by żywienie odbywało się zgodnie z zasadami żywienia szpitalnego, zasadami dietetyki i żeby im się to opłacało.
Lubelska firma dzierżawi od szpitala pomieszczenia kuchenne z zapleczem. Przejęła także pracowników szpitalnej kuchni. Dyrektor Patyra powiedział nam też, że firma wymieniła kotły parowe na elektryczne.
- W lipcu zamknęliśmy dymiącą szpitalną kotłownię. Pozostała w rezerwie, bo oczywiście może w każdej chwili zostać uruchomiona.
In-Pak na rynku działa od czternastu lat. Obecnie zajmuje się także żywieniem w szpitalu przy ul. Kraśnickiej w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki