Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrołęce żyje się bardzo dobrze! Wysoka pozycja miasta w rankingu "Polityki"

possowski
Ostrołęczanin to ma klawe życie! Tak wynika z raportu tygodnika "Polityka"

"Polityka" przygotowała ranking polskich miast na prawach powiatu pod względem jakości życia. Ostrołęka zajęła w nim bardzo wysokie, piąte, miejsce. Według tego rankingu lepiej się żyje jedynie mieszkańcom: Warszawy, Sopotu, Wrocławia i Rzeszowa. "Polityka" wzięła pod lupę wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu.

Jakość życia to kryterium bardzo obszerne i trudno mierzalne. Dlatego "Polityka" tworząc ranking wzięła pod uwagę bardzo wiele danych pogrupowanych w 11 kategorii.

Oto one (wraz ze źródłem danych):

Warunki mieszkaniowe: powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę (GUS); zadowolenie z warunków mieszkaniowych (Diagnoza Społeczna)

Dochody: przeciętne wynagrodzenie (GUS); dochody budżetu miasta na mieszkańca (Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota")

Praca: stopa bezrobocia (GUS); wskaźnik aktywności zawodowej (Narodowy Spis Ludności 2011)

Wspólnota: relacja samobójstw do liczby mieszkańców (powiatowe komendy policji); zaufanie do innych ludzi (Diagnoza Społeczna)

Edukacja: wydatki na oświatę w przeliczeniu na mieszkańca (GUS); odsetek dzieci w wieku 3-4 lat objętych wychowaniem przedszkolnym (GUS); średni wynik z egzaminu gimnazjalnego w częściach: język polski i matematyka (Okręgowe Komisje Egzaminacyjne)

Środowisko: odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków (GUS); masa odpadów zmieszanych przypadająca na mieszkańca w ciągu roku (GUS)

Społeczeństwo obywatelskie: poziom działalności na rzecz społeczności lokalnej (Diagnoza Społeczna); frekwencja w wyborach samorządowych z 2010 r. (Państwowa Komisja Wyborcza)

Zdrowie: liczba lekarzy w przeliczeniu na mieszkańca (GUS); zadowolenie ze stanu zdrowia (Diagnoza Społeczna)

Zadowolenie z życia: satysfakcja z życia (Diagnoza Społeczna); poziom szczęścia (Diagnoza Społeczna)

Bezpieczeństwo: liczba przestępstw w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (GUS); zadowolenie ze stanu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania (Diagnoza Społeczna)

Jakość samorządu: wydatki na kulturę w przeliczeniu na mieszkańca (GUS); wydatki na obsługę długu publicznego jako odsetek wydatków budżetu miasta (GUS); poziom dofinansowania z Unii Europejskiej w perspektywie 2007-13 w przeliczeniu na mieszkańca (GUS); długość ścieżek rowerowych w relacji do powierzchni miasta (GUS)

Ostrołęka najlepiej wypadła w kategoriach "zadowolenie z życia" i "środowisko". Najgorzej w kategorii "jakość samorządu". Choć nawet w tej, najsłabszej, kategorii Ostrołęka wypadła nieźle na tle innych miast - na 22. miejscu, ze wskaźnikiem powyżej średniej dla wszystkich miast.

Szczegóły rankingu TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki