Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W MDK jeszcze raz rozbrzmiała kolęda (wideo)

MU
Chór "Gloria"
Chór "Gloria" fot. M.Uścińska
"Spotkanie z historią i kolędą" zgromadziło całą salę publiczności. Wykład wygłosił dr Kazimierz Pacuski, a zaśpiewały chóry parafialne z Wąsewa i Ostrowi. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania było Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska.
Chór parafii pw Wniebowzięcia NMP
Chór parafii pw Wniebowzięcia NMP fot. M.Uścińska

Chór parafii pw Wniebowzięcia NMP
(fot. fot. M.Uścińska)

W poniedziałek, 24 stycznia w sali ostrowskiego Miejskiego Domu Kultury przed gośćmi z Ostrowi i Wąsewa najpierw wystąpił dr Kazimierz Pacuski, a po nim na scenie zaprezentowały się dwa chóry parafialne: "Gloria" z Wąsewa i parafii pw Wniebowzięcia NMP z Ostrowi.

- Nieczęsto się zdarza, aby te chóry występowały na naszej scenie, - zaczęła spotkanie dyrektor MDK Bożenna Rostkowska. - Dlatego ogromnie się cieszę i bardzo mi miło, że tylu mieszkańców miasta i tylu gości z Wąsewa przyjechało do Ostrowi, abyśmy mogli ten wieczór wspólnie spędzić.

Zanim jednak rozbrzmiały kolędy, dr Kazimierz Pacuski, emerytowany pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk i autor wielu publikacji historycznych wygłosił wykład na temat "Osadnictwa na terenie powiatu ostrowskiego w średniowieczu na tle dziejów Mazowsza".Po wykładzie doktora, pojawiło się wiele pytań dotyczących powstania różnych miejscowości z terenu naszego powiatu, ale Kazimierz Pacuski udzielał wyczerpujących odpowiedzi wszystkim przybyłym.

Po tej części spotkania Pacuski powiedział jeszcze kilka słów o kolędach, o ich historii i tradycji.

- Jestem fanem kolędy polskiej, bo uważam, że to jest wielki skarb narodowy, - mówił doktor Pacuski -skarb, z którego może nie zdajemy sobie w pełni sprawy, ale kolęda polska jest gigantem na skalę światową w całym świecie chrześcijańskim. Można też powiedzieć, że dzięki naszej kolędzie rozwija się kolęda naszych sąsiadów: kolęda ukraińska, białoruska, rosyjska i litewska. Polska kolęda żyje i wciąż rozwija się.

Po krótkim wprowadzeniu, na scenę wkroczył chór "Gloria"pod batutą Andrzeja Wróblewskiego. Chórzyści zaśpiewali m.in. "Dzisiaj w Betlejem", "W żłobie leży", a także "Cichą noc" i "A to komu aniołkowie". Gdy chór z Wąsewa zszedł ze sceny, nastąpiła krótka przerwa, po której publiczność usłyszała drugą porcję kolęd z wykonaniu chóru z ostrowskiej parafii pod przewodnictwem Henryka Prószyńskiego. W tej części spotkania można było śpiewać wraz z muzykami m.in. "Z narodzenia Pana", "Jezusek czuwa", "O święta noc" i "Gdy śliczna Panna".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki