Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małkini zagrało ośmioro akordeonistów. Zobacz zdjęcia

Mikołaj Chromiński
Mikołaj Chromiński
Kolejny raz w małkińskim GOKiS gościli wspaniali akordeoniści

11 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Malkini Górnej odbył się po raz piąty wieczorek akordeonowy. Jak co roku pod hasłem „A mnie w duszy ino gra”.

Wieczorek jest okazją do wspólnej zabawy i hołdem dla Antoniego Rowińskiego. Ten urodzony w Sadownem, a zmarły w Małkini akordeonista, nauczyciel, kompozytor i dyrygent, stworzył wiele utworów na akordeon i zaszczepił wielu uczniom miłość do tego instrumentu.

Andrzej Sadowski – dyrektor małkińskiego GOKiS podkreślił związek artysty z ziemią małkińską. O życiu i twórczości Antoniego Rowińskiego opowiedziały córki artysty - Hanna Pędzich i Barbara Jastrzębska oraz Andrzej Olton, który w domu rodzinnym słuchał wirtuoza akordeonu od najmłodszych lat. Fascynacja muzyką akordeonową skłoniła pana Andrzeja nie tylko do nauki gry, ale także do stworzenia liczącej ponad 150 sztuk kolekcji akordeonów. Kilkanaście eksponatów z tej kolekcji (wszystkie sprawne!) stworzyło eleganckie tło wieczorku muzycznego.

Wieczorek akordeonowy „A mnie w duszy ino gra” miał formę przeglądu utworów akordeonowych. Kolejność występów ustalono losowo, ale nie były one obciążone stresem towarzyszącym rywalizacji. Przed licznie zgromadzoną publicznością swoje umiejętności prezentowali kolejno: Marcin Kubuszewski, Kamil Kombór, Cezary Rostkowski, Andrzej Olton, Sonia Rożniakowska, Tadeusz Szydlik, Tadeusz Kopaniarz i Mariusz Budziszewski.

W ich wykonaniu zabrzmiały melodie ludowe, walc ,,Na wzgórzach Mandżurii”, walc Barbary z filmu „Noce i dni”, „Chryzantemy złociste”, polonez „Pożegnanie ojczyzny” ,,Taniec węgierski” J. Brahmsa, walczyk ,,Pensjonarka”, ,,Pod niebem Paryża” i ,,Kujawiak sadowieński” A. Rowińskiego

Po solowych występach przyszła pora na to, co mistrzowie lubią najbardziej - zabawę muzyką w improwizowanych duetach, tercetach, kwartetach i oktecie. Część utworów wspólnie odśpiewano, a w duszy zgodnie grało i muzykom, i słuchaczom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki