Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małkini oczyszczalnia działa, ale nieformalnie

Redakcja
Krzysztof Winiarski – prezes ZGKiM pokazał nam nową oczyszczalnię
Krzysztof Winiarski – prezes ZGKiM pokazał nam nową oczyszczalnię
Niebawem minie rok od rozruchu nowej oczyszczalni ścieków

Na tę oczyszczalnię czekano w Małkini Górnej od dawna. Stara nie spełniała w pełni swojej roli, była przestarzała i za mała.

Budowa nowej oczyszczalni rozpoczęła się w maju 2011 roku. To oczyszczalnia mechaniczno - biologiczna o średniej wydajności 1300 m sześc. na dobę. Przetarg wygrała firma Ecol - Unicon z Gdańska. Koszt budowy nowej oczyszczalni ścieków, zgodnie z dokumentacją przetargową oraz umową zawartą z Zarządem Województwa Mazowieckiego, wynosi ponad 6,8 mln zł, z czego 85 proc. (ponad 5,8 mln zł) pochodzić ma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Rozruch nowej oczyszczalni, czyli skierowanie dopływających ścieków na nową linię technologiczną, nastąpił na przełomie sierpnia i września ub. roku.

- Proces rozruchu trwa dość długo i ma za zadanie ujawnić wszelkie usterki w projektowaniu, wykonawstwie oraz instalacji maszyn i urządzeń - wyjaśnia wójt Marek Kubaszewski. - W tym czasie też usterki są usuwała, a urządzenia dostosowywane do rzeczywistych warunków technologicznych. Rozruch technologiczny można zacząć po pomyślnie zakończonym rozruchu hydromechanicznym urządzeń, a zakończyć dopiero po uzyskaniu efektu ekologicznego, czyli odpowiedniej jakości ścieków oczyszczonych. Został on zakończony na początku października 2012 roku po uzyskaniu stosownych badań laboratoryjnych ścieków oczyszczonych oraz przekazaniu informacji Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Ostrołęce. Ponieważ rozruch zakończył się w okresie jesiennym, wskazane jest obserwowanie procesu technologicznego w okresie zimowym, co wynika z dokumentacji projektowej.

Oczyszczalnia działa więc już pełną parą, ale nie jest jeszcze formalnie odebrana. Dlaczego?

- Powodem jest konieczność wykonania projektu zamiennego dla części inwestycji dotyczącej zagospodarowania terenu - informuje wójt Marek Kubaszewski. - W trakcie prac przy zagospodarowaniu terenu polegających na wykonaniu ogrodzenia, skarpy oraz ułożeniu nawierzchni dróg wewnętrznych odkryto sieć gazową średniego ciśnienia, której przebieg w terenie był inny niż na mapach do celów projektowych. Warunki terenowe nie pozwalały na przełożenie sieci gazowej tak, by zachować warunki techniczne dla sieci gazowych średniego ciśnienia. W związku z tym zdecydowano, aby zmienić zagospodarowanie terenu tak, aby był możliwy swobodny przejazdu wozów asenizacyjnych do stacji zlewczej. Muszą być właściwe spadki do odprowadzania wód opadowych, trzeba też uzyskać stosowne uzgodnienia oraz zmienić decyzję o pozwoleniu na budowę. Ze względu na długotrwałe procedury związane z uzgodnieniami projektu zamiennego prace te będą możliwe do wykonania dopiero po zimie. Te zmiany nie mają wpływu na funkcjonowanie oczyszczalni. Ostateczny odbiór nastąpi w czerwcu lub lipcu 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki