Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małkini Górnej znowu liczyli ptaki. Najwięcej jest trznadli i mazurków [ZDJĘCIA]

Mikołaj Chromiński
Mikołaj Chromiński
Członkowie koła ornitologicznego zajęli się liczeniem ptaków. W sumie zaobserwowali 20 gatunków

Na 14. Zimowym Ptakoliczeniu w Małkini Górnej spotkało się 8 członków koła ornitologicznego działającego przy GOKiS, doliczyli się 310 ptaków z 20 gatunków.

Zimowe Ptakoliczenie to coroczna akcja Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, podczas której każdy może policzyć ptaki w ogrodach, parkach, na skwerach i przy karmnikach. Liczenie można przeprowadzić w indywidualnie, w grupach nieformalnych lub w czasie bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem- wolontariuszem OTOP.

Co roku wybierany jest Ptak Zimy. W roku 2018 została nim czeczotka. W poprzednich latach te tytuł zdobywały: wróbel, bogatka, krogulec, jemiołuszka, mazurek, łabędź niemy, dzwoniec, sójka, uszatka i gil.

W woj. mazowieckim w ramach Zimowego Ptakoliczenia odbyło się 21wycieczek ornitologicznych. W Małkini Górnej wycieczka ornitologiczna poprowadzona przez Hannę Chromińską i Ewelinę Puścian odbyła się 27 stycznia.

W czasie 2,5- godzinnego spaceru po osiedlu Zacisze przy ul. Nurskiej, ogródkach działkowych „Relax”, Rostkach Wielkich i Zawistach Dzikich zaobserwowano 20 gatunków ptaków, w tym: 16 bogatek, 31 dzwońców, 2 dzięcioły duże, 2 gawrony, 2 grubodzioby, 28 kawek, 1 kopciuszka, 1 krogulca, 9 kwiczołów, 66 mazurków, 5 modraszek, 1 myszołowa zwyczajnego, 1 pełzacza ogrodowego, 40 sierpówek. 2 sikory ubogie, 3 sójki, 12 srok, 71 trznadli, 3 wrony siwe, 14 wróbli domowych.

W rozmowach z mieszkańcami członkowie koła ornitologicznego zwracali szczególną uwagę na szkody wynikające z dokarmiania ptaków resztkami jedzenia oraz produktami nieświeżymi i zepsutymi. Zawarte w takich pokarmach przyprawy i sól są dla ptaków bardzo szkodliwe. Niewłaściwym pokarmem jest także stare pieczywo podawane łabędziom i kaczkom.

Wyniki Zimowego Ptakoliczenia są przesyłane do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i stanowią cenną informację uzupełniającą obserwacje naukowe.

Więcej informacji na temat Zimowego Ptakoliczenia można znaleźć na stronie https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki