Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubiejewie jednak się kręci

Jarosław Sender
Od dłuższego czasu krążą po okolicach interesujące, acz nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, informacje na temat Zespołu Szkół CKP w Lubiejewie. Można z nich wywnioskować, że szkoła ma być zlikwidowana - a tymczasem jest zupełnie inaczej!

Ubiegły rok szkolny przyniósł szkole znaczące zmiany. Rada Peda-gogiczna postanowiła bowiem, że czas powrócić do korzeni, tj. do kształcenia rolniczego pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Długi i skomplikowany proces przekształcenia szkoły dobiegł końca z początkiem bieżącego roku. Od stycznia 2009 r. organem prowadzącym szkołę jest właśnie ministerstwo, a nie, jak dotąd, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Maz. Zespół Szkół CKP w Lubiejewie stał się jedną z 45 szkół ministerialnych, a starających się o to szkół jest znacznie więcej.

Czasy świetności szkoły rolniczej

Skąd taka decyzja? Przede wszystkim należy pamiętać, iż lubiejewska szkoła od początku istnienia była szkołą podlegającą bezpośrednio Ministerstwu Rolnictwa. Była w związku z tym znacznie lepiej dofinansowana niż okoliczne szkoły powiatowe. Wielu z nas pamięta czasy świetności i rozkwitu szkoły, kiedy kształciło się tu ponad tysiąc uczniów, a duże gospodarstwo szkolne było piękne i zadbane. Uczniów było tak wielu, że trzeba było wybudować dla nich dwa duże internaty.

Sytuacja zmieniła się jednak w latach transformacji ustrojowej, kiedy wszystkie szkoły podlegające Ministerstwu Rolnictwa zostały przekazane Ministerstwu Edukacji Na¬rodowej. Organem prowadzącym szkołę stał się wówczas powiat. Boleśnie dał się odczuć kryzys gospodarczy i nagłe zmniejszenie środków finansowych. Gdy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie ogłosiło chęć prowadzenia sieci szkół rolniczych, Rada Pedagogiczna szkoły nie namyślała się długo. Dzięki tej decyzji szkoła może liczyć na zwiększone fundusze, zwłaszcza że polityka Unii Europejskiej wspiera nowoczesne kształcenie w kierunkach rolniczych. Już w 2007 roku szkoła otrzymała nowoczesną pracownię internetową i Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, współfinansowane ze środków Unii Euro¬pejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego, a także znaczące dofinansowanie z Ministerstwa Rol¬nictwa na zakup środków dydaktycznych dla kształcenia na kierunkach rolniczych.

Nierolnicze kierunki do filii

Jedynym minusem podjętej decyzji jest możliwość prowadzenia w szkole kształcenia tylko w kierunkach rolniczych i związanych z gospodarką żywnościową. Obecnie są to technika: żywienia, architektury krajobrazu, agrobiznesu i mechanizacji rolnictwa oraz zasadnicze szkoły zawodowe: kucharz i mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Od nowego roku szkolnego wprowadzone zostaną inne atrakcyjne kierunki, jak np. technik turystyki wiejskiej, technik rolnik czy cukiernik. W szkole zaocznie kształcić mogą się także dorośli. Poza tym istnieje możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych w zawodzie rolnik w formie eksternistycznej (egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe).

Nie ma jednak nic za darmo. Trzeba było zrezygnować z kształcenia na kierunkach nierolniczych, z tego więc powodu z Zespołu Szkół wyłączono technikum mechaniczne, liceum ogólnokształcące o profilu sportowym oraz zasadniczą szkołę zawodową (mechanik pojazdów samochodowych). Od września 2008 roku kierunki te należą do nowo utworzonej filii ostrowskiego Zespołu Szkół nr 1 (popularnie zwanego "Rubin¬kiem") w Lubiejewie. Szkoła została więc podzielona, lecz nauka na kierunkach nierolniczych prowadzona jest nadal w Lubiejewie. Dla uczniów nie zmieniło się w zasadzie nic, zmiany dotyczą jedynie spraw formalnych.

Nieprawdziwe "wieści gminne"

Ponieważ rozwój kształcenia rolniczego w naszym kraju od chwili przystąpienia do Unii Europejskiej stał się tak ważny i wspierany jest różnorodnymi funduszami unijnymi, lubiejewska szkoła w ostatnich latach stawała się coraz bardziej nowoczesna. Posiada już trzy bardzo dobrze wyposażone pracownie komputerowe i centrum multimedialne, pracownie językowe wyposażone w komputery i telewizory plazmowe. Dzięki środkom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi baza dydaktyczna została wzbogacona o nowoczesne maszyny rolnicze i różnorodny sprzęt do nauki w zawodach żywieniowych i architektury krajobrazu. W szkole istnieje możliwość zdobycia prawa jazdy kategorii B i T w ramach zajęć szkolnych. Szkoła prowadzi intensywną współpracę z zagranicznymi ośrodkami kształcenia i szkołami rolniczymi.

W tym świetle dziwią więc wciąż rozpowszechniane "wieści gminne" o rychłym upadku czy też likwidacji szkoły, co - jak mam nadzieję - zmieni się po ukazaniu się niniejszego artykułu. n

Anna Parys, nauczycielka Zespołu Szkół CKP w Lubiejewie

(śródtytuły pochodzą od redakcji)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki