Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie ruszają Athletics Unlimited Games. Będzie najdłuższa sztafeta w historii!

Paweł Skraba
Paweł Skraba
Najdłuższa sztafeta w historii lekkiej atletyki będzie jedną z atrakcji rozpoczynających się w piątek w Krakowie Athletics Unlimited Games. W imprezie udział weźmie około ośmiuset zawodników z roczników 2009-2010, którzy będą reprezentować dziesięć europejskich krajów. Z młodymi sportowcami spotkają się byłe lekkoatletyczne gwiazdy, z mistrzami olimpijskimi na czele.

W krakowskich igrzyskach wystąpią reprezentacje Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowacji. – Ten projekt odpowiada na potrzeby zidentyfikowane w szczegółowym priorytecie programu Erasmus+ Sport, jakim jest zachęcanie do uprawiania sportu i aktywności fizycznej, promocja tradycyjnych sportów i gier oraz integracja europejska poprzez sport – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Zmagania sportowe odbędą się w piątek i sobotę, a niedziela będzie poświęcona na zwiedzanie Krakowa i okolic oraz integrację. – W sobotę czeka nas m.in. najdłuższa w historii sztafeta, w której każdy zawodnik przebiegnie dwieście metrów, a zmian będzie aż osiemdziesiąt! Zawodnicy sprawdzać się będą nie tylko w konkurencjach biegowych, ale również technicznych. Będzie też szereg atrakcji towarzyszących, m.in. we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz sponsorem PZLA, firmą Nestle Polska, przygotujemy warsztaty dotyczące ekologii oraz zdrowego odżywiania – dodaje Chmara.

Gośćmi specjalnymi imprezy będą wybitni w przeszłości lekkoatleci – trzykrotna mistrzyni olimpijska z Seulu i Barcelony oraz dwukrotna mistrzyni świata Ukrainka Olha Bryzgina, która specjalizowała się w biegach na 400 metrów, mistrzyni olimpijska z Seulu na 1500 metrów Rumunka Paula Ivan, inna średnio i długodystansowa biegaczka Litwinka Irina Krakoviak oraz mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski. Będzie też dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski, dziś wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Cieszę się, że będę mógł wziąć udział w spotkaniu z młodzieżą w Krakowie. Uważam, że rolą byłych, ale i czynnych sportowców jest zachęcanie do uprawiania sportu młodych ludzi. W ten sposób możemy pomóc w ten sam sposób, jak kiedyś nam pomagano – mówi Wojciechowski. W otwarciu igrzysk udział weźmie również wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

– Jest jasne, że najlepszym sposobem na poprawę zdrowia dzieci i młodzieży jest zainteresowanie ich aktywnością fizyczną na jak najwcześniejszym etapie życia. Jako Polski Związek Lekkiej Atletyki od 2014 roku rozwijamy program skierowany do uczniów szkół podstawowych „Lekkoatletyka dla każdego!”. Staramy się, by jak najwięcej dzieciaków było aktywnych fizycznie. Kto wie, być może dla wielu z nich takie zawody, jak te w Krakowie będą początkiem ich wielkiej sportowej pasji – dodaje Tomasz Majewski.

Młodzi sportowcy, którzy spędzą najbliższy weekend w Krakowie, w niedzielę zwiedzą m.in. krakowskie Stare Miasto, a dzięki wsparciu ze strony Kopalni Soli „Wieliczka S.A.”, odwiedzą tę jedną z największych atrakcji turystycznych w Małopolsce. Organizatorem Athletics Unlimited Games jest Polski Związek Lekkiej Atletyki. Imprezie objęta jest Patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, a współorganizatorem jest Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie ruszają Athletics Unlimited Games. Będzie najdłuższa sztafeta w historii! - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki