MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Komorowie obchodzili Dzień Podchorążego [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Facebook UG Ostrów Maz.
Na terenie koszar w Komorowie odbyły się gminne obchody Dnia Podchorążego, zorganizowane wspólnie z 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym

Uroczystości połączone zostały z uczczeniem 187. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego oraz w związku z odsłonięciem odrestaurowanych pomników w Alei Bohaterów Powstania Listopadowego.

Gminne obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele garnizonowym p.w. Św. Jozafata BM w Komorowie, celebrowaną w intencji Ojczyzny przez Ks. płk. Sławomira Niewęgłowskiego. Następnie uczestnicy gminnego święta przemaszerowali w kierunku Alei Pomników Powstania Listopadowego.

Dalsza cześć uroczystości miała miejsce przy pomniku ppor. Piotra Wysockiego, gdzie przy wojskowej asyście honorowej, sztandarów i gości zaproszonych dokonano oficjalnego odsłonięcia odrestaurowanych pomników. Wstęgę przecięli Magdalena Gawin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, płk Sławomir Jakubiuk - Szef Rozpoznania Geoprzestrzennego WP oraz Waldemar Brzostek - wójt gminy Ostrów Mazowiecka.

Wójt podziękował wiceminister Gawin za wsparcie, pomoc finansową i szczególne zaangażowanie w lokalną inicjatywę odrestaurowania pomników. Przeprowadzenie prac konserwatorskich przy pomnikach było możliwe dzięki otrzymanej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo kulturowe - Priorytet Ochrona Zabytków. Wójt podkreślił również, że pomniki są jednym z największych i najbardziej znaczących zabytków w gminie Ostrów Mazowiecka. Powstały w latach 1931-1933 i przedstawiają największe postaci Powstania Listopadowego. Są świadectwem istnienia w Komorowie w latach międzywojennych Szkoły Podchorążych Piechoty, którą ukończyło prawie 9000 oficerów.

Następnie przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Wysockiego, Zapalono również znicz w Mauzoleum im. Piotra Wysockiego, w którym umieszczone są tablice mosiężne z nazwiskami poległych i pomordowanych absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty w czasie wojny i w okresie do 1956 roku.

Na zakończenie część artystyczną przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie w Starym Lubiejewie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. płk. dypl. Ludwika Bociańskiego w Komorowie.

Obchodom Dnia Podchorążego towarzyszył też koncert operowego duetu Sokolniccy, zorganizowany w kościele garnizonowym w Komorowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki