Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kolejce do specjalisty

A. Rusinek
A. Rusinek
Końskie zdrowie trzeba mieć, żeby doczekać wizyty u niektórych lekarzy specjalistów. Np. wizyta w poradni kardiologicznej w ostrołęckim szpitalu umawiana jest za... 235 dni (w kolejce czekają 182 osoby, stan na 31 sierpnia - red.).

W Ostrowi gigantyczna jest kolejka na rehabilitację - trzeba czekać 426 dni (553 osoby są w kolejce na oddział rehabilitacji, jeśli na skierowaniu jest adnotacja: pilne czas oczekiwania skraca się do 58 dni). Oblegana jest też, przynajmniej w Ostrołęce, poradnia chirurgii naczyniowej - na spotkanie z lekarzem czekają tu 362 osoby. Czas oczekiwania - 164 dni. Ale są też specjaliści, do których kolejek nie ma. Choćby okulista w Przasnyszu (a przasnyski szpital słynie z wyśmienitych fachowców w tej dziedzinie). Przejrzeliśmy "listy kolejkowe" szpitali w Ostrołęce, Przasnyszu, Makowie Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej i Wyszkowie.

Ostrołęka

W ostrołęckim szpitalu działa 21 poradni (plus rehabilitacja). Największe kolejki są do kardiologa i chirurga naczyniowego. Czas oczekiwania na wizytę jest tu najdłuższy (szczegóły w tabeli niżej).

- Choroby kardiologiczne to choroby cywilizacyjne - to pierwsza przyczyna długich kolejek do kardiologa czy chirurga naczyniowego - wyjaśnia Włodzimierz Kucharski, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych. - Po drugie, na liczbę wizyt ma oczywiście wpływ kontrakt z NFZ. Kończą się właśnie trzyletnie umowy na świadczenie niektórych usług. Nie wiemy dzisiaj, czy można będzie zawrzeć nowe umowy, na nowych warunkach, czy jedynie aneksować obecne - bez zmian bądź z niewielkimi odstępstwami. Po trzecie wreszcie, wymienione wcześniej dziedziny medycyny prężnie się u nas rozwijają. Mamy świetnych fachowców, a to napędza zainteresowanie. Z punktu widzenia lekarza, najlepiej byłoby, żeby kolejki zniknęły - to logiczne - żeby każdy pacjent był przyjmowany "od ręki". To wymaga dobrej współpracy na linii lekarz specjalista - dyrekcja szpitala - NFZ. Kształcenie specjalisty trwa około 6 lat. My, jako zarządzający, musimy mieć to na względzie, planując działalność poradni. Wykształcony lekarz to wielki skarb, ale on musi wiedzieć, że za te sześć lat będzie miał pracę. W dzisiejszej rzeczywistości takie planowanie jest bardzo trudne - dodaje dyrektor Kucharski.

W kilku poradniach ostrołęckiego szpitala nie ma "korków", np. w onkologicznej czy reumatologicznej.

Przasnysz

W przasnyskim szpitalu do wielu poradni kolejek nie ma. Są to: poradnia chirurgii ogólnej, urologiczna, ginekologiczno-położnicza, poradnia patologii ciąży, poradnia chorób piersi, poradnia leczenia uzależnień, poradnia okulistyczna, otolaryngologiczna, logopedyczna i onkologiczna.
- Mówimy o pacjentach rejestrowanych po raz pierwszy - podkreśla Anna Marchewka, rzecznik prasowy SP ZZOZ w Przasnyszu. - W przypadku pacjentów zakwalifikowanych do leczenia w poradni specjalistycznej termin kolejnych wizyt wyznacza lekarz specjalista danej poradni, zaś w przypadku pacjentów wymagających pilnej porady specjalistycznej - o terminie przyjęcia decyduje lekarz poradni.

- Nawet nie przypuszczałem, że na tle regionu wypadamy tak dobrze - komentuje Jerzy Sadowski, dyrektor szpitala w Przasnyszu. - Nasi pacjenci często skarżą się, że muszą czekać po 2-3 miesiące na wizytę u specjalisty, a tu okazuje się, że relatywnie u nas kolejki są najkrótsze. Nawet o tym nie wiedziałem. Dodam, że dane, które podaliśmy, dotyczą pacjentów pierwszorazowych. Należy przy tym pamiętać, że niektórzy z nich czasem życzą sobie wizyty u lekarza wskazanego z imienia i nazwiska - wówczas okres oczekiwania może się wydłużyć. Kolejne wizyty ustala lekarz - w zależności od potrzeb, może to być za tydzień jak i za pół roku. Jeśli chodzi zaś o pacjentów ze skierowaniem "cito", to maksymalnie czekają oni na wizytę kilka dni. Czemu u nas jest tak dobrze? Może wynika to z naszych nieco większych kontraktów - oczywiście w odniesieniu do liczby mieszkańców powiatu? Może z tendencji pacjentów, by leczyć się większych ośrodkach? Sam nie wiem.
Pozyskiwania nowych lekarzy specjalistów nie planujemy, gdyż w NFZ usłyszeliśmy, że nie ma takiej możliwości.

Jak wygląda sytuacja w szpitalach w Ostrowi Mazowieckiej, Makowie Mazowieckim i Wyszkowie? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy sięgnąć po aktualny numer "Tygodnika Ostrołęckiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki