Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Somianka o stanowisko wójta ubiegają się dwie osoby

Ewelina Przygoda
Piotr Sławęta
Piotr Sławęta Fot. E. Przygoda
W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 listopada, wystartuje dwóch kandydatów na wójta: Piotr Sławęta oraz obecny wójt Andrzej Żołyński. Dlaczego zdecydowali się kandydować? Co chcą zrobić czy zmienić w gminie?

Piotr Sławęta jest kandydatem na wójta KW Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80. Startuje w wyborach wraz z 12 kandydatami na radnych gminy. Ma 51 lat, żonaty, ojciec Marcina - 25 lat. Wykształcenie średnie techniczne.
1. Kandyduję na stanowisko wójta gminy Somianka, ponieważ nie jestem do końca zadowolony z zarządzania gminą przez obecną władzę. Należy oddać szacunek temu, co zostało wykonane do tej pory, ale uważam, że wiele spraw powinno zostać zrobione dużo sprawniej i lepiej.
2. Jednym z moich priorytetów jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, zamieszkałej w naszej gminie, z tymi zamieszkałymi w miastach. W tym celu, gdy wygram wybory uczynię wszystko, aby wyasygnować środki na zajęcia dodatkowe we wszystkich szkołach, znajdujących się na terenie gminy. Mam na uwadze m.in. zajęcia na basenie w Wyszkowie w ramach lekcji w-f. Ważną dla mnie kwestią jest także szerzenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców gminy i promocji zdrowia w szkołach. Będę starał się pozyskać fundusze zewnętrzne na różnego rodzaju akcje, promujące zdrowy styl życia oraz bezpłatne badania profilaktyczne, organizowane w sposób ogólnie dostępny, "tzn "białe niedziele". Jeśli chodzi o zarządzanie i gospodarkę odpadami komunalnymi, to chciałbym poprawić wykrywalność nielegalnych wysypisk oraz ułatwić odbiór nieczystości od mieszkańców gminy, zamieszkałych na działkach letniskowych. Za zintensyfikowaniem polityki informacyjnej gminy w kierunku mikroprzedsiębiorstw i różnicowanie w kierunku nierolniczym pójdzie powstanie nowych miejsc racy, tworzonych przez mieszkańców. W zakresie tych działań mieści się również szeroko rozumiana turystyka i agroturystyka. Istotnym problem dla właścicieli i zarządców są liczne zabytki, znajdujące się na terenie gminy. Uważam, że urząd gminy powinien w maksymalnym stopniu ułatwić pozyskiwanie funduszy na ich odnowę. Biorąc pod uwagę malownicze położenie naszej gminy, należy skoncentrować wszystkie wysiłki na uwypuklenie jej zalet przyrodniczych i krajobrazowych, Te naturalne zalety, przy umiejętnym zarządzaniu, mogą przynieść wymierne korzyści dla mieszkańców. Zdaję sobie sprawę, że rok 2011 jest rokiem kończącym wiele inwestycji, które były objęte planem pięcioletnim. Niemniej jednak obiecuję, że trud i zaangażowanie obecnej ekipy nie zostanie zmarnowany, a wszystkie objęte w planach realizacyjnych inwestycje zostaną dokończone. Są mi doskonale znane problemy mieszkańców, a teraz utwierdzają się we mnie w trakcie bezpośrednich kontaktów z każdym z nich z osobna. Jestem pewny, że od razu mógłbym przystąpić do ich realizacji, jak również tworzenia planów inwestycyjnych na lata 2012 - 17. Moja kampania wyborcza polega na osobistym spotkaniu się z każdym dorosłym mieszkańcem gminy. Ponieważ czasu jest już niewiele, nie wiem czy zdążę wywiązać się ze swojego planu działania. W związku z tym, z góry przepraszam te osoby, z którymi nie uda mi się porozmawiać. Jednocześnie zwracam się z prośbą o poparcie mnie w wyborach.

Andrzej Żołyński reprezentuje KW PSL. Ma 32 lata, wykształcenie wyższe, żonaty, dwoje dzieci.
1. Jako obecny wójt, ubiegam się o reelekcję, ponieważ chciałbym doprowadzić do końca wiele inwestycji, które rozpocząłem w tej kadencji. Jestem przekonany, że mogę jeszcze dużo zrobić dla dobra gminy i jej mieszkańców. Nie chcę, by trud, którego efekty już widać, został zmarnowany. Przez te cztery lata zdążyłem poznać problemy mieszkańców i ich oczekiwania. To pozwoli mi nie tracić czasu. Od razu będę mógł się zająć rozwiązywaniem problemów. Kandyduję, bo uważam, że będąc wójtem ma się duży wpływ na rozwój gminy. Kiedy człowiek przyczynia się do tego, ma ogromną satysfakcję i chęć, by robić coraz więcej. Również dla tego startuję w tych wyborach.
2. Przez te cztery lata wiele udało się w gminie zrobić, ale to nie znaczy, że wszystko. Chciałbym, by w gminie zostało zrealizowanych jeszcze wiele inwestycji. Planuję wybudowanie, co najmniej 8 km dróg gminnych. Chciałbym, by przy współpracy z powiatem, ziścił się plan budowy minimum 5 km dróg asfaltowych. Na dokończenie modernizacji czeka także ok. 6-kilometrowa droga powiatowa na odcinku Somianka-Skorki. Równie ważne jest poprawienie stanu dróg gminnych, poprzez ich dożwirowanie. Dotyczy to także terenów działek letniskowych. W moich planach znajdują się remonty i modernizacja placówek oświatowych. Wśród przyszłych inwestycji i zamierzeń mogę wymienić: tak bardzo potrzebną budowę hali sportowej przy Zespole Szkół w Woli Mystkowskiej; budowę placów zabaw przy szkołach; wyposażenie szkół w nowe komputery (złożony został wniosek o dofinansowanie, nowy sprzęt trafi do szkół, świetlic, bibliotek i 30 osób niepełnosprawnych z terenu naszej gminy); pozyskiwanie funduszy unijnych na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów naszych szkół; budowę przydomowych oczyszczalni ścieków (zadanie jest w trakcie realizacji - do końca 2011 roku wybudowane zostaną 184 oczyszczalnie, w planach jest podłączenie do kanalizacji ściekowej kolejnych miejscowości położonych najbliżej oczyszczalni zbiorczej w Somiance); przeprowadzenie pełnej informatyzacji urzędu (informatyzacja to kolejny projekt, który właśnie wdrażamy, tym razem w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim. Jeśli wszystko będzie realizowane zgodnie z planem założonym w umowie, to na koniec 2011 roku większość spraw będzie można załatwić przez internet); montaż instalacji solarnych na terenie gminy (jesteśmy w trakcie opracowywania wniosku, w myśl, którego każdy mieszkaniec gminy będzie mógł skorzystać z dofinansowania unijnego na montaż paneli solarnych na budynkach mieszkalnych. W ciągu przyszłych kilku dni do mieszkańców trafią ankiety, które będzie trzeba wypełnić i dostarczyć do urzędu). W tamtym roku kilka miejscowości skorzystało z dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi". Powstały tak potrzebne wiejskie centra. Inne miejscowości również chcą, by było w nich coraz piękniej, dlatego planuję odnowę wsi dla takich miejscowości, jak m.in.: Kręgi, Barcice, Popowo Kościelne, Ulasek, Stary Mystkówiec, Nowe Wypychy, Wielęcin, Ostrowy, Jackowo Górne.

Andrzej Żołyński
(fot. Fot. E. Przygoda)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki