Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dobie kryzysu - praca w nadgodzinach

gp24.pl
Coraz więcej firm decyduje się na zwolnienia. W ten sposób pozostali pracownicy muszą pracować często w nadgodzinach. Nasza Czytelniczka zastanawia się, czy to zgodne z prawem.

- W naszej firmie kilka osób dostało wypowiedzenia - mówi nasza Czytelniczka. - Ja pracuję normalnie od poniedziałku do piątku od godziny 7 do 15, ale ponieważ brakuje ludzi, często muszę pracować po godzinach. Czy za pracę w nadgodzinach powinnam dostawać dzień wolny, czy pieniądze?

Jak wyjaśniają specjaliści z Państwowej Inspekcji Pracy, zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny. Powinien go otrzymać do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Uprawnienie to powstaje niezależnie od liczby godzin zatrudnienia w dniu wolnym, nawet jeżeli praca była wykonywana krótko, np. przez 3 godziny, pracownik może domagać się pełnego dnia wolnego. Pracodawca nie ma prawa wyboru sposobu rekompensowania pracy w dniu wolnym. Kodeks nie przewiduje możliwości wypłaty żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Nieudzielenie przez zakład dnia wolnego jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone grzywną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki