Via Baltica. GDDKiA rozstrzygnęła drugi przetarg na prawie 20-kilometrowy odcinek trasy w powiecie ostrowskim

redakcja TO
GDDKiA
Udostępnij:
Powiat ostrowski. Jest opóźnienie na budowie ostrowskiego odcinka trasy Via Baltica. W przetargu wyłoniono nowego wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje odcinek S61 z Podborza do Śniadowa.

Generalna Dyrekcja Drog Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku poinformowała, że oferta firmy Polaqua została wybrana jako najkorzystniejsza w powtórnym przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S61 Podborze – Śniadowo. Zrobi to za 749 mln zł. Ponowny przetarg i rozwiązanie umowy z pierwotnym wykonawcą było koniecznością, bo z podpisanych umów trzeba się wywiązywać.

Po wybraniu najkorzystniejszej oferty w drugim przetargu, przekazano dokumentację do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych celem przeprowadzenia tzw. kontroli uprzedniej. Jeżeli nie będzie odwołań do 2 grudnia 2019, to po zakończeniu kontroli GDDKiA Białystok planuje podpisać umowę jeszcze przed końcem 2019 r.

Co zostało do zrobienia?

Odcinek Podborze – Śniadowo jest ostatnim na trasie Via Baltica do granicy z Litwą, który będzie budowany. Polaqua po podpisaniu umowy będzie musiała przygotować dokumentację, złożyć wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i uzyskać decyzję, a potem wybudować dwujezdniową drogę ekspresową o długości 19,463 km z nawierzchnią z betonu cementowego i przebudować 3 km S8 (nawierzchnia asfaltowa). Zadanie to firma wyceniła na 749 mln zł.

Rozwiązanie umowy koniecznością

Umowa z poprzednim wykonawcą odcinka Podborze – Śniadowo została rozwiązana w maju tego roku. Stało się to w momencie, gdy firma RUBAU nie uzyskała zezwolenia na realizację inwestycji w przewidzianym terminie, a nawet nie wystąpiła z wnioskiem o taką decyzję.

A oto kalendarium S61 na odcinku Podborze - Śniadowo:

 • 29 kwietnia 2017 r. - ogłoszenie przetargu
 • 28 listopada 2017 r. - wybór najkorzystniejszej oferty firmy RUBAU (479,1 mln zł)
 • 30 stycznia 2018 r. - podpisanie umowy
 • 16 maja 2019 r - GDDKiA odstępuje od budowy
 • 16 sierpnia 2019 r. - ponowny przetarg
 • 21 listopada 2019 r. - wybór najkorzystniejszej oferty firmy Polaqua (749 mln zł).

Pozostałe oferty:

 • Strabag Sp. z o.o. - 883,68 mln. zł.;
 • Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. (lider) i Stecol Corporation - 912,28 mln zł.;
 • Konsorcjum: Porr S.A. (lider) i Unibep S.A. - 921,03 mln zł.,
 • Budimex S.A. - 899,9 mln. zł. ;
 • Mostostal Warszawa S.A. - 940,97 mln.zł.

Tak powstaje Via Baltica

Odcinek Śniadowo – Podborze jest fragmentem międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, łączącego kraje nadbałtyckie z Europą Zachodnią. Właśnie powstająca droga ekspresowa S61 stanowi jego zasadniczą część, przebiega przez województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko - mazurskie.

Podzielona jest na 11 odcinków realizacyjnych (licząc z drugą nitką obwodnicy Szczuczyna), z których:

 • Pięć jest w budowie: Śniadowo - Łomża Południe, węzeł Kolno - Stawiski, Stawiski - Szczuczyn, II jezdnia obw. Szczuczyna oraz odc. Wysokie - Raczki.
 • Na dwa Podborze - Śniadowo i Suwałki - Budzisko, właśnie wybrano najkorzystniejsze oferty. Cztery odcinki są w trakcie uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej: Łomża Południe - Łomża Zachód, Łomża Zachód - węzeł Kolno (podlaskie) oraz Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie (warmińsko-mazurskie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie