Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VAT na internet

z
Od 1 marca płacimy 22-procentowy VAT za dostęp do internetu. Drożej zapłacą szkoły, domy kultury, urzędy i zwykli użytkownicy, którzy korzystają z dostępu wdzwanianego i szerokopasmowego.

VAT-u na internet zażyczyła sobie Komisja Europejska, która uznała obowiązujące w Polsce przepisy za sprzeczne z VI dyrektywą UE. Zobowiązuje ona bowiem kraje członkowskie do stosowania stawki podstawowej w opodatkowaniu tego rodzaju usług.

Jednocześnie od stycznia 2005 roku osoby korzystające z internetu mogą odliczyć od dochodu 760 zł poniesionych na ten cel wydatków.
- Powinniśmy koniecznie gromadzić rachunki telefoniczne, ponieważ to one jako faktury VAT będą podstawą do odliczenia podatku - powiedział nam Edward Choromański, naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce.

Nie do końca jest jasna interpretacja, którą zamieściła "Rzeczpospolita" z 1 marca. Powołując się na odpowiedź z Ministerstwa Finansów dziennik podaje, że jeżeli nabywcami usługi od operatora telekomunikacyjnego są zarówno mąż, jak i żona, i potwierdza to faktura (wystawiona na imię obojga) to każdemu z nich przysługuje prawo do ulgi. Łącznie więc małżeństwo może odliczyć sobie od dochodu 1520 zł. W ostrołęckim Urzędzie Skarbowym powiedziano nam, że ustawa nie określa tego wprost i jeśli chcemy wiedzieć, jak skorzystać z powiększonej ulgi, należy zwrócić się do urzędu o interpretację tego przepisu.

Nie jest to jedyna niejasność dotycząca wprowadzenia VAT-u na internet. Według Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki wprowadzenie od 1 marca 22-proc. stawki VAT na dostęp do internetu nie może być traktowane jako podwyżka cen i firmy nie muszą informować klientów o podwyższeniu opłat z tego powodu. Natomiast według Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, prawo nakazuje operatorom telekomunikacyjnym informowanie klientów o zmianie cen z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. O podwyżce abonenci muszą być powiadomieni na piśmie, a użytkownicy nie będący abonentami - przez podanie informacji o podwyżce do publicznej wiadomości. Poinformowany o podwyżce abonent może wypowiedzieć umowę o świadczeniu usług przez operatora. Uzasadnieniem jest w takim przypadku brak akceptacji nowej ceny, co uniemożliwia operatorowi ewentualne żądanie odszkodowania za wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez klienta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki