Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Varso Tower. Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie.

Maciej Badowski AIP
W Varso powstanie około 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice.
W Varso powstanie około 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. HB Reavis
Varso ma być wyjątkowym miejscem dla biznesu, mieszkańców i turystów, powstające w centrum Warszawy, tuż przy Dworcu Centralnym. Wśród trzech budynków wyróżni się wieżowiec zaprojektowany przez międzynarodową pracownię architektoniczną Foster + Partners. Z jego dachu na wysokości 230 metrów, warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać wyjątkową panoramę stolicy – będzie to jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych. Na tętniących życiem parterach dwóch niższych budynków zaprojektowanych przez polską pracownię architektoniczną Hermanowicz Rewski Architekci, pracownicy biurowi i sąsiedzi znajdą niewielkie sklepy, punkty usługowe, restauracje i kawiarnie. Wygodne pasaże pod dachem będą służyć warszawiakom przez cały rok. Deweloperem Varso jest międzynarodowa firma HB Reavis. Budowa już się rozpoczęła i zakończy się w 2020 roku.

Varso powstaje na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Ten obecnie niezagospodarowany i trudno dostępny fragment Warszawy zyska zupełnie nową rolę – wraz z Varso powstanie nie tylko nowoczesne centrum biznesowe, ale również dobrze przemyślana i łatwo dostępna przestrzeń publiczna.

– Dzięki Varso tworzymy nowy, przyjazny fragment Warszawy. Jest to możliwe dzięki połączeniu międzynarodowego doświadczenia pracowni Foster + Partners z lokalnym „czuciem” miasta, jakie gwarantuje warszawska pracownia Hermanowicz Rewski Architekci. – mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu firmy HB Reavis Poland.
– Varso to nasz flagowy projekt w Europie i miejsce, jakiego w Warszawie jeszcze nie było. Zaprojektowany z myślą o ludziach, dbający o ich potrzeby w ciągu dnia pracy i po godzinach, otwarty na sąsiadów i gości z zewnątrz, którzy z tarasu widokowego ujrzą piękno, historię i rozwój całej stolicy. Jestem przekonany, że trafi do serc zarówno młodszych jak i starszych, warszawiaków i gości stolicy, z czasem stając się nowym, na miarę XXI wieku, symbolem Warszawy, rozpoznawalnym na całym świecie – dodaje Stanislav Frnka.

Wieża Varso zaprojektowana przez Foster + Partners

Wyróżniająca się część Varso, położona najbliżej Al. Jana Pawła II, to smukły, 53-piętrowy wieżowiec o eleganckiej szklanej elewacji, zwieńczony 80-metrową iglicą. Najwyższy budynek w Polsce, zaprojektowany przez międzynarodową pracownię Foster + Partners, pomieści przede wszystkim komfortowe biura. Jednak jego szczególną atrakcją będzie taras widokowy, położony na wysokości 230 metrów, a więc dwukrotnie większej niż ten w Pałacu Kultury i Nauki. Spektakularne widoki Warszawy i jej okolic czekają też gości restauracji na 46. i 47. piętrze budynku.

– Varso zajmie szczególne miejsce w Warszawie, przywracając do życia duży fragment centrum miasta. W zaprojektowanym przez nas budynku znajdą się najwyższej klasy biura, ale też wiele udogodnień i atrakcji dla wszystkich mieszkańców, w tym przeszklony dziedziniec na parterze oraz wyjątkowy taras widokowy z restauracją na szczycie. Z niecierpliwością czekamy na moment, w którym budynek zacznie piąć się ku górze" – komentuje Grant Brooker, Partner Zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners, stojący na czele zespołu projektowego, w skład którego wchodzą też Jędrzej Kolesiński i Krzysztof Górnicki.
Hermanowicz Rewski Architekci – projektanci pozostałych budynków Varso

Pasaże dostępne dla wszystkich

Varso będzie przyjazne pieszym – wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zamiast obecnego wyjścia z podziemi dworca w narożniku ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II powstaną wygodne schody ruchome i winda – otwarte całodobowo i pozwalające łatwo przejść na drugą stronę Al. Jana Pawła II czy najbliższe przystanki tramwajowe.
Pracownicy biur i okoliczni mieszkańcy znajdą na parterach Varso wszystko co potrzebne dla codziennej wygody. Wzdłuż pasaży Varso ulokowane zostaną restauracje, kawiarnie, nieduże sklepy spożywcze oraz praktyczne punkty usługowe: apteka, pralnia, drogeria, kwiaciarnia czy kiosk. Część z nich będzie dostępna także z zewnątrz, z poziomu ulicy Chmielnej, a niektóre lokale gastronomiczne będą dysponowały ogródkami na świeżym powietrzu.

Nowoczesne miejsce pracy
Biuro w Varso znajdą zarówno największe firmy polskie i międzynarodowe, jak również start-upy, które chcą korzystać z prestiżowej, tętniącej życiem lokalizacji w samym centrum miasta. Z myślą o tych ostatnich, w Varso planowane jest otwarcie jednego z największych centrów co-workingowych w Warszawie.

Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso wyniesie ok. 1500 mkw., a w niższych budynkach od średnio 950-1250 mkw. nawet do 4000 mkw., co umożliwi elastyczną aranżację biur dla jednej lub więcej firm na jednym piętrze. Łącznie we wszystkich budynkach Varso znajdzie się 140 000 mkw. doskonale wyposażonej powierzchni do wynajęcia.

Łatwy dostęp
Komunikacją publiczną

Do Varso będzie można dotrzeć z każdego punktu Warszawy około 30 liniami autobusowymi i tramwajowymi. Najbliższa stacja metra „Rondo ONZ” oddalona jest zaledwie o kilka minut spaceru, podobnie jak stacja podmiejskiej kolei WKD. Dzięki wyjątkowemu położeniu tuż obok Dworca Centralnego, łatwo dojadą tu goście z innych miast Polski, a nawet świata – podróż pociągiem na Lotnisko Chopina trwa niespełna pół godziny.

Rowerem

Z myślą o rowerzystach w Varso powstanie około 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. W sąsiedztwie Varso przebiegać będzie nowa ścieżka rowerowa.

Samochodem

Dla zmotoryzowanych przewidziano miejsca dla samochodów i motocykli na 3-poziomowym parkingu rozciągającym się pod wszystkimi budynkami Varso.

Gruntowny remont otoczenia

Zaniedbany przez kilkadziesiąt lat teren w ścisłym centrum Warszawy zmieni się nie do poznania. Wokół budynków Varso zostaną zasadzone drzewa i krzewy, powstaną też nowe trawniki, donice z kwiatami i ławki. Zieleń zachęci też do odpoczynku na wewnętrznych pasażach oraz dachach niższych budynków.
W trakcie budowy Varso przebudowany zostanie zachodni odcinek ul. Chmielnej, w tym nawierzchnia jezdni oraz chodniki i zatoki parkingowe po obu jej stronach. Zniknie też wiele uciążliwych przeszkód, takich jak zbyt wysokie krawężniki czy uskoki chodnika.

Rozwiązania ekologiczne na najwyższym poziomie

W budynkach Varso zastosowane zostaną nowoczesne technologie ograniczające zużycie energii elektrycznej i wody oraz emisję zanieczyszczeń. Już na etapie budowy inwestor zadba o dobór certyfikowanych materiałów budowlanych oraz odpowiednie sortowanie, składowanie i wywóz odpadów. Varso będzie pierwszą tak dużą inwestycją w Polsce z certyfikatem ekologicznym BREEAM na poziomie „Outstanding”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Varso Tower. Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie. - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki