Użytkowanie wieczyste – jak skorzystać z bonifikaty przy przekształceniu we własność?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność 1 stycznia 2019 r., właściciele lokali wciąż mają jednak sporo do zrobienia.
Użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność 1 stycznia 2019 r., właściciele lokali wciąż mają jednak sporo do zrobienia. 123RF.com
Udostępnij:
Jak mniej zapłacić za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? Uregulować całą należność za jednym zamachem i skorzystać z bonifikaty. Eksperci serwisu Gratka.pl podpowiadają, jak to zrobić.

Koniec użytkowania wieczystego nie oznacza niestety dla właścicieli nieruchomości końca opłat. Choć znika opłata za użytkowanie wieczyste, jej miejsce zajmuje opłata przekształceniowa, której wysokość jest różna w zależności od gminy. Właściciel mieszkania lub domu ma dwie możliwości spłacenia zobowiązania:

  • w 20 rocznych ratach,
  • jednorazowo z góry.

Jak stwierdzają eksperci serwisu Gratka.pl w raporcie „Polski rynek nieruchomości”, nie ulega wątpliwości, że ta druga opcja jest dużo bardziej opłacalna. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu atrakcyjnej bonifikaty, za pomocą której ustawodawca stara się zachęcić Polaków do jednorazowego uiszczenia całej opłaty przekształceniowej.

Pobierz raport serwisu Gratka.pl "Polski rynek nieruchomości"

Użytkowanie wieczyste – jaka bonifikata za przekształcenie?

Wysokość bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność różni się w zależności od tego, czy nieruchomość położona jest na gruntach Skarbu Państwa, czy może na gruntach samorządowych:

  • na gruntach Skarbu Państwa – 60 proc. w pierwszym roku i o 10 pkt. proc. mniej z każdym kolejnym rokiem,
  • na gruntach samorządowych – tyle, ile ustaliły władze gminy na drodze uchwały (60–98 proc.).

Wysokość bonifikaty samorządowej w największych miastach Polski ukazano na poniższej mapie.

bonifikata użytkowanie wieczyste raport Gratka
Gratka.pl

Co ważne, jeśli samorząd uchwali bonifikatę przekształceniową wyższą niż ustawowe 60 proc., to na tym obszarze wojewoda podwyższy bonifikatę dla gruntów Skarbu Państwa do tej samej wysokości. A zatem np. w Warszawie właściciele nieruchomości położonych na obu typach gruntów mogą skorzystać w bonifikaty w wysokości aż 98 proc.

– To znaczy, że jeśli ktoś dotychczas płacił za użytkowanie wieczyste po tysiąc złotych rocznie – wyliczają eksperci Gratki – to po uwzględnieniu bonifikaty wystarczy zapłacić 400 złotych, żeby za jednym zamachem pozbyć się problemu opłat za użytkowanie wieczyste. Jest to w bieżącym roku chyba najlepszy sposób na wydanie pieniędzy.

Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą opłata przekształceniowa za 2019 rok została przesunięta na kolejny rok – trzeba ją uiścić do końca lutego 2020.

Bonifikata na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – jak z niej skorzystać?

Żeby zapłacić całą opłatę przekształceniową z góry i skorzystać z bonifikaty, właściciel nieruchomości musi najpierw otrzymać specjalne zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Zostaną one rozesłane przez urzędników do wszystkich osób, których ta zmiana dotknęła, w terminie do 12 miesięcy. Teoretycznie właściciel mieszkania czy domu nie musi więc do tego czasu nic robić.

[QUIZ] Etażerka, wersalka, parawan... Czy znasz te nazwy mebli?

W praktyce jednak tak długi termin na wydanie zaświadczenia oznacza dla właścicieli nieruchomości pewne kłopoty. Dobrym przykładem są grunty Skarbu Państwa. Ponieważ wysokość bonifikaty na tych obszarach z każdym rokiem spada o 10 pkt. proc., może się okazać, że właściciel otrzyma zaświadczenie na tyle późno, że nie będzie już mógł skorzystać z bonifikaty 60-procentowej, a tylko 50-procentowej. Ustawodawca zauważył jednak to ryzyko.

– Jeśli ktoś będąc dotychczas użytkownikiem wieczystym gruntu państwowego dostanie zaświadczenie o przekształceniu prawa do gruntu w prawo własności po 2019 roku, będzie mógł zgłosić chęć wniesienia opłaty jednorazowej do 1 lutego 2020 roku – wyjaśniają eksperci serwisu Gratka.pl. – Jeśli ponadto zapłaci tę opłatę do końca lutego 2020 roku, to i tak należeć się mu będzie 60-proc. bonifikata.

Właściciel nieruchomości, który nie chce czekać przez rok na otrzymanie zaświadczenia potrzebnego do skorzystania z bonifikaty, może złożyć w urzędzie miasta lub gminy wniosek o wydanie tego dokumentu w ciągu 4 miesięcy. Zapłaci wówczas za to jednak 50 zł.

Osoba, która otrzyma zaświadczenie, powinna zgłosić w urzędzie chęć skorzystania z bonifikaty. Urzędnicy mają 14 dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Następnie właściciel nieruchomości otrzyma informację, jak uiścić całość opłaty przekształceniowej. Gdy tego dokona, w ciągu 30 dni powinien otrzymać zaświadczenie głoszące, że należność została uregulowana.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Ostatnim krokiem jest wizyta w sądzie wieczystoksięgowym. Dysponując wspomnianym zaświadczeniem, właściciel nieruchomości składa tam wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej (koszt 250 zł). Na tym formalności się kończą, a proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność oficjalnie dobiega końca.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz pełny raport serwisu Gratka.pl, z którego dowiesz się m.in., kto zyska, a kto straci na zniesieniu użytkowania wieczystego, a także jak inwestować w nieruchomości oraz jak kształtowały się w 2018 roku ich ceny w całej Polsce.

Pobierz raport Gratki
Partnerem raportu jest sonarhome.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Użytkowanie wieczyste – jak skorzystać z bonifikaty przy przekształceniu we własność? - Polska Times

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A czy ta opłata 250 zł za wykreślenie musi być tak wysoka , to tak jakby karano ludzi którzy chcą wpłacić jednorazowo za przekształcenie. A ci co będą płacić przez 20 lat to nagradzają niższą opłata 75 zł.

P
Pipi
2019-05-22T09:25:17 02:00, Gość:

zdaje sie ze eksperci zapomnieli pomnozyc te 400 zł razy 20 :-)

Ha ha

z
zwodzony
Mimo opłacenia 50 zł za wniosek rozpatrywany niby w ciągu 4 miesięcy, niestety w Warszawie panuje obstrukcja. Nawet ci, co złożyli takowe wnioski w styczniu 2019 r. są odsyłani spod okienka z niczym, a nawet bałamuceni, że wciąż sprawdza się formalności.
G
Gość
W wielkich miastach jest bonifikata do 90%..a w Słupsku? Nikt nic nie wie?
G
Gość
2019-05-14T16:45:42 02:00, Gość:

Na gruncie komunalnym - zajęło to mi to od 25/01 - do dnia dzisiejszego, gdzie złożyłem o wpis do KW o wykreśleniu wpłat co miesięcznych. A więc 3,5 miesiąca. Zatem tempo świetne - bo idzie bardzo sprawnie dzięki Kromera 44. Koszt całkowity z opłatami : jednorazową i za wpis do KW oraz nowy wypis z rejestru gruntów z mapką około 1000 zł, więc minimalny. Ale miałem 90% upustu - jak to we Wrocławiu. DZIEKUJEMY !

Poczekaj na podatek katastralny.

M
Misiek
oczywiście bonifikata w Kielcach najniższa w Polsce!
G
Gość
Co jeśli pomimo zapłaty 50 zł za wydanie zaświadczenia w ciągu 4 miesięcy, urząd takowego zaświadczenia nie wydał? Urzędniczka twierdzi, że nie rozpatruje indywidualnie, a w kontekście całej działki, na której jest kilka bloków i punktów usługowych, ulic. Tym samym twierdzi, że nie jest wcale pewne, że względu na punkty publiczne, iż takie prawo przekształceniowe wogóle będzie możliwe dla takiej działki.

Podobno czeka na nowelizację ustawy, która miała pojawić się w maju.

Można coś z takim kłopotem zrobić?
G
Gość
zdaje sie ze eksperci zapomnieli pomnozyc te 400 zł razy 20 :-)
G
Gość
Na gruncie komunalnym - zajęło to mi to od 25/01 - do dnia dzisiejszego, gdzie złożyłem o wpis do KW o wykreśleniu wpłat co miesięcznych. A więc 3,5 miesiąca. Zatem tempo świetne - bo idzie bardzo sprawnie dzięki Kromera 44. Koszt całkowity z opłatami : jednorazową i za wpis do KW oraz nowy wypis z rejestru gruntów z mapką około 1000 zł, więc minimalny. Ale miałem 90% upustu - jak to we Wrocławiu. DZIEKUJEMY !
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie