Uwielbiamy donosić. Na sąsiada, konkurencję, szefa czy małżonka

red
Najczęściej donoszą wścibscy i zazdrośni sąsiedzi, osoby, które prowadzą konkurencyjny biznes, oszukani i wyzyskiwani pracownicy, obrażeni klienci czy skłócone rodziny.

- Rzeczywiście, mamy sporo tego typu zgłoszeń - mówi o donosach dyrektor ostrołęckiego sanepidu Małgorzata Bednarska. - Co roku jest ich około 50. Czego najczęściej dotyczą? Zazwyczaj złego stanu sanitarnego sklepów, kupionych przeterminowanych, nieświeżych produktów, problemów sanitarnych w przedszkolach - związanych na przykład ze zbyt dużą liczbą dzieci w sali, robactwa w blokach - wymienia. - Każde takie zgłoszenie sprawdzamy, jeśli leży to w zakresie naszych obowiązków. Co ciekawe, wiele z nich się potwierdza. Choć, jak dodaje pani dyrektor, już podczas pobieżnej analizy niektórych donosów widać, że maczała w nich palce konkurencja.

Do sanepidu w Makowie Maz. w tym roku zgłoszono osiem interwencji, z czego pięć okazało się bezzasadnych.

- Większość wpłynęła do sekcji higieny żywienia, ale zdarzały się też donosy dotyczące higieny komunalnej i higieny pracy. Te ostatnie okazały się być nieuzasadnione - mówi Lucyna Pilniakowska, powiatowy inspektor sanitarny. - Każda informacja, na podstawie której mamy przeprowadzić kontrolę, powinna być podpisana. Niemniej i tak staramy się sprawdzać wszystko co do nas dochodzi.

Także niewiele doniesień wpływa do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Prawie wszystkie są anonimowe lub pod fałszywymi nazwiskami, jednak w każdym przypadku podejmowana jest interwencja. W roku 2015 było 9 donosów (potwierdziło się 6), ale w tym roku - do 19 sierpnia - już 10 (potwierdził się jeden, 4 nie potwierdziły się, a 5 przekazano do innych instytucji).

Coraz więcej zawiadomień o naruszeniu przepisów prawa podatkowego (najczęściej anonimowych) wpływa do Urzędu Skarbowego w Ostrołęce. W 2015 roku było ich 79, w tym jest już 48.

- Najczęściej informacje kierowane do Urzędu Skarbowego w Ostrołęce dotyczą: braku fakturowania sprzedaży produktów na portalach aukcyjnych, nie wystawienia paragonów, niezgłoszonej działalności gospodarczej w zakresie usług budowlanych i naprawy samochodów oraz działalności handlowej, zatrudniania pracowników „na czarno” - informuje nas rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Warszawie Ewa Szkodzińska. Potwierdza się z nich zaledwie około 10 proc.

Urząd Skarbowy w Makowie w tym roku dostał 13 donosów. Dla porównania w 2015 r. było ich 34.

- I trzy z nich okazały się uzasadnione, osiem przekierowaliśmy do innych instytucji i oddziałów zgodnie z ich właściwością - powiedział nam Roman Gisztarowicz, naczelnik urzędu. - Spośród tegorocznych informacji, wobec czterech trwają czynności sprawdzające. Pozostałe odrzuciliśmy lub przesłaliśmy do innych organów.

Jak zapewnia kierownik, choć wszystkie donosy, które wpływają do urzędu są sprawdzane, to nie zawsze w ślad za nimi idzie kontrola.

Do ostrowskiego urzędu skarbowego w zeszłym roku wpłynęły 92 donosy i to był rekord w ostatnim czasie. W roku 2012 mieszkańcy powiatu napisali 77 doniesień, w roku 2013 i 2014 roku - 53. W tym roku może być ich mniej niż w ubiegłym, bo do 19 sierpnia zarejestrowano 36 doniesień.

Sąsiedzi - tak przynajmniej można domniemywać - piszą do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce. W ostatnim czasie ośrodek otrzymuje nieco więcej donosów, głównie z powodu programu 500 plus, który ruszył w kwietniu. Ale nie jest to oszałamiająca liczba: o przypuszczalnym marnotrawieniu przyznanych 500 zł poinformowano pracowników socjalnych 8 razy.

- Ale były też zgłoszenia dotyczące osób, które w ogóle nie otrzymały świadczenia 500 plus - opowiada nam kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR Anna Jaczewska. - Otrzymujemy sygnały o marnotrawieniu świadczeń czy nieprawidłowym ich przyznaniu (np. ze względu na to, że dziecko nie przebywa z rodzicem) telefonicznie, mailowo, ale też osobiście. Alarmuje się nas o przemocy w rodzinie, trudnościach związanych z opieką nad dziećmi, złej sytuacji materialnej. W każdym przypadku pracownik socjalny przeprowadza wywiad i zbiera informacje. Jeśli zgłoszenie się potwierdza, urząd może wystąpić o zmianę sposobu realizacji świadczenia (np. wówczas to pracownik socjalny decyduje na co wydać pieniądze, oczywiście po rozeznaniu rzeczywistych potrzeb rodziny), a w sytuacjach skrajnych - o odmowę wypłaty.

Więcej w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 24.08.2018 o 14:14, freddy napisał:

ciekawe kto za to wszystko płaci? Interwencje sanepidu, nadzoru budowlanego i innych są często bezzasadne a anonimowy kapuś tylko się cieszy. W takich przypadkach powinno się sprawdzić donosiciela, czy jest autentyczny, a później kontrolować. W razie nieuzasadnionej interwencji kapuś powinien płacić choćby koszty dojazdu komisji...

są na to pieniądze, dolicz do tej puli pieniądze z kar nakładanych na ,, winnych '' którzy ośmielili się złamać prawo

f
freddy

ciekawe kto za to wszystko płaci? Interwencje sanepidu, nadzoru budowlanego i innych są często bezzasadne a anonimowy kapuś tylko się cieszy. W takich przypadkach powinno się sprawdzić donosiciela, czy jest autentyczny, a później kontrolować. W razie nieuzasadnionej interwencji kapuś powinien płacić choćby koszty dojazdu komisji...

J
Janek

Instytucje do których wpływa donos powinny informować osobę że jest na nią donos, ponieważ gdyby donos się nie potwierdził ta osoba bądź instytucja powinna domagać się wykrycia, przeprosin lub ukarania osoby która ją pomawia.

J
Janek

W czasie wojny za donosicielstwo lub szmalcownictwo było karane tylko w jeden sposób pluton egzekucyjny zajmował się takimi osobami, donosiciel to wsza.

 

G
Gość

Sąsiedzi po prostu widzą wszystko i prawie wszystko wiedzą, na szczęscie prawie :lol:

Dodaj ogłoszenie