Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, oszuści!

(ar)
Niedawno pisaliśmy na łamach TO o oszuście, który podając się za policjanta, wyłudził pieniądze od starszych osób w Troszynie i Przasnyszu, pod pretekstem sprawdzenia autentyczności banknotów. 24 marca podobny przypadek zdarzył się w gminie Andrzejewo.

Do drzwi starszych ludzi zapukał ubrany w szary policyjny mundur z trzema belkami na pagonach (takie dystynkcje już nie istnieją w policji). Powiedział, że jest policjantem i sprawdza autentyczność posiadanych pieniędzy. Sędziwy gospodarz z zaufaniem i respektem dla "władzy" posłusznie przyniósł wszystkie oszczędności - 4 tys. złotych. Rzekomy policjant potwierdził swą "wiarygodność" sfałszowanym wezwaniem do sądu i oddalił się bezpowrotnie z oszczędnościami staruszków.
Policja ostrzega! W taki sposób nie wolno sprawdzać pieniędzy nawet prawdziwym policjantom. Podobnie działają oszuści podający się za przedstawicieli firm ubezpieczeniowych, pracowników opieki społecznej i różnych innych instytucji. Najczęściej są to ludzie kulturalni, potrafiący nawiązać kontakt, wzbudzający zaufanie. Ale są to tylko złodzieje wyłudzający pieniądze!
Jak bronić się przed oszustami
- Osoba, która reprezentuje jakąkolwiek instytucję, ma obowiązek posiadania przy sobie oryginalengo dokumentu (nie może to być kserokopia), upoważniającego do działania w imieniu danej instytucji. Zawsze mamy prawo i powinniśmy zażądać takiego dokumentu. W przypadku, gdy osoba taka podaje się za policjanta - nawet jeśli jest w mundurze, powinna okazać legitymację służbową i odznakę z numerem identyfikacyjnym. W miarę możliwości wskazane byłoby potwierdzić telefonicznie autentyczność danych personalnych rzekomego urzędnika. Ale najbezpieczniej jest nie wpuszczać zbyt pochopnie nieznajomych do swych mieszkań - przestrzega nadkomisarz Teresa Wróbel z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi.
O wszelkich osobach, budzących jakiekolwiek podejrzenia, najlepiej poinformować od razu policję, nawet jeśli występują one w policyjnym mundurze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki