Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Nowe przepisy drogowe. Zobacz, co się zmieniło

kp / Gazeta Współczesna
Fot. sxc.hu
Nowością będzie m.in. prawo jazdy kategorii A2.

Nowości dla doświadczonych kierowców

Kierowcy z długoletnim stażem będą musieli wymieniać prawo jazdy co 15 lat. Prowadzący samochód pod wpływem alkoholu będą kierowani na kursy profilaktyki przeciwalkoholowej.

Anulowanie punktów nie ulegnie zmianom. Po roku od momentu ich uzyskania punkty będą zerowane.

Młodzi kierowcy pod kontrolą

Świeżo upieczeni kierowcy będą poddani przez dwa lata nadzorowi. W przypadku uzyskania przez tą osobę 24 punktów karnych za popełnione wykroczenia będzie ona kierowana na kurs reedukacyjny. Po takim kursie stan punktów kierowcy będzie zerowany.

Jeżeli w okresie pięć lat, po odbyciu kursu reedukcyjnego znowu przekroczy wyznaczoną liczbę punktów karnych, to traci prawo jazdy. Wtedy taki kierowca będzie musiał zdać egzamin kontrolny oraz przejść jeszcze raz kurs na prawo jazdy.

Młody stażem kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający o tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego i zagrożeń w ruchu drogowym. Szkolenie to będzie musiało zostać odbyte pomiędzy piątym a siódmym miesiącem, od dnia utrzymania prawa jazdy.

Nowe kategorie, nowe przepisy wiekowe, "termin ważności" dokumentu

Nowością będzie prawo jazdy kategorii A2 dla motocyklistów, których motocykle mają moc do 35 kW. A2 będzie można uzyskać po ukończeniu 18 lat. Dokumenty będą ważne przez 15 lat.

Nową kategorią będzie również AM - na motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe, np. quady. Prawo jazdy kategorii AM będą mogły uzyskiwać osoby, które skończyły 14 lat.

Do jazdy tzw. ścigaczami upoważnione będą osoby, które ukończyły 24 lata.

Większość praw jazdy będą ważne tylko 15 lat. Prawo jazdy na autobusy i większe pojazdy będzie obowiązywać przez 5 lat lub do upływu wyznaczonego terminu.

Zmiany dotyczące instruktorów

Egzaminatorzy i instruktorzy będą musieli regularnie przechodzić szkolenia podnoszące kwalifikacje. Będą poddawani badaniom lekarskim, które będą sprawdzać ich przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Z kolei osoba, która stara się zostać egzaminatorem będzie musiała wziąć udział w 20 egzaminach jako osoba obserwująca oraz przeprowadzić 10 egzaminów pod nadzorem doświadczonego kolegi.

Wszystkie prawo jazdy mają być wymienione do 2033 roku. Będą zgodne ze wzorem obowiązującym w Unii Europejskiej.

- Bez sensu jest okres próbny młodych kierowców. Jakby mieli mało stresów na drodze. Oby taka zmiana nie spowodowała tego, że 2 lata po otrzymaniu prawa jazdy będą bali się wsiąść do auta, ze strachu przed utratą prawa jazdy - mówi pani Monika, mieszkanka ulicy Zwierzynieckiej, doświadczony kierowca i dodaje - Dobrym pomysłem jest sprawdzanie co 15 lat sprawności kierowców. Wiadomo, że z wiekiem człowiek traci sprawność, ale uważam, że absurdem tego projektu jest kolejna zmiana dokumentów.

Za zmiany w ustawie odpowiedzialne jest Ministerstwo Infrastruktury, według którego kierowcy w wieku 18-24 lata powodują największą ilość wypadków.

Źródło: Gazeta Współczesna Uwaga. Nowe przepisy drogowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki