Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga alergicy! Tak ciężkiej wiosny nie było od lat

Ewa Kurzyńska/ Nowiny24
Fot. Krystyna Baranowska
Kaszlesz, kichasz, łzawią ci oczy, ale nie masz gorączki? To znaczy, że dokucza ci alergia wywołana przez pyłki leszczyny i olchy. Gdy zaczną kwitnąć trawy, będzie jeszcze gorzej.

Maciej Skulski z Rzeszowa boryka się z alergią od kilku lat. Jest uczulony na pyłki drzew i traw.

- Wiosna to dla mnie ciężki okres. Zaczyna się od kataru. Potem dochodzą problemy z oskrzelami. Gdyby nie leki, musiałbym chyba emigrować na biegun północny - żartuje rzeszowianin.

Wystarczyło kilkanaście słonecznych dni, by w przychodniach pojawili się chorzy z objawami alergii.

- Od dwóch tygodni trafia do nas bardzo dużo pacjentów skarżących się na duszności. Zwykle podejrzewają, że przyczyną kłopotów są problemy z sercem. Dopiero w trakcie badań okazuje się, że to alergia - mówi lek. med. Stanisław Mazur, internista i kardiolog z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie.

Dokuczają nam pyłki drzew

- Tak ciężkiej dla alergików wiosny nie było od 5 lat - nie ma wątpliwości dr n. med. Danuta Myłek, alergolog ze Stalowej Woli. - Długa i ostra zima sprawiła, że pylenie drzew opóźniło się. Gdy tylko stopniał śnieg i zrobiło się cieplej, równocześnie zakwitły olcha i leszczyna.

W najbliższych dniach chorym zaczną uprzykrzać życie pyłki brzozy. Z każdym tygodniem alergikom będzie coraz trudniej. Dlaczego? W maju zaczną kwitnąć trawy, a apogeum stężenia wszelkich alergenów w powietrzu nadejdzie wraz z początkiem lata.

- Liczba alergików stale rośnie. Nie przesadzę, ale za 10 lat objawy uczuleń zaobserwuje większość z nas - ostrzega alergolog.

Ważne jest to, co jemy
Jak przetrwać ciężki dla alergików okres? Osoby, które już mają potwierdzoną alergię, powinny stosować się do zaleceń lekarzy. Z alergią można walczyć za pomocą leków lub odczulania.

- Ogromne znaczenie ma nasza dieta. Im więcej jest w niej konserwantów, ulepszaczy i przetworzonego jedzenia, tym większe ryzyko wystąpienia alergii - dodaje Danuta Myłek.
Jak przetrwać pylenie?
- Po spacerze zmień ubranie.
- Umyj twarz, ręce. Usuniesz z siebie pyłki.
- W ciepły dzień pyłki wraz z nagrzanym powietrzem unoszą się w górę. Dlatego mieszkanie wietrz w ciągu dnia, a nie rano czy wieczorem, gdy pyłki opadają.
- Deszcz oczyszcza powietrze z pyłków. Jak spacer, to najlepiej po deszczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki