Ustawa Śmieciowa 2019. Za niesegregowanie odpadów zapłacisz więcej!

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący utrzymania czystości i porządku w gminach.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący utrzymania czystości i porządku w gminach. Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący utrzymania czystości i porządku w gminach. Wszyscy „Kowalscy” - czy z bloków, czy z domków - będą musieli segregować śmieci, a gdy tego nie będą robili zapłacą dwa razy wyższe opłaty.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący utrzymania czystości i porządku w gminach. Nie będzie już wyboru, wszyscy będziemy musieli segregować śmieci.

- Chcemy urealnić różnicę między stawką opłaty za odbieranie odpadów zebranych selektywnie i nieselektywnie, dlatego zaproponowaliśmy, aby była ona 2-krotnie niższa dla osób, które wywiązują się z obowiązku segregacji - tłumaczył Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska na antenie Radia Warszawa.

Więcej o sprawie w serwisie plus.pomorska.pl: Ustawa śmieciowa. Nie posegregujesz? Zapłacisz więcej. A za kompostowanie rabat

Nadal trzeba będzie złożyć oświadczenie, ale nie będzie już w nim możliwości wyboru. Wszyscy będą musieli zadeklarować, że będą segregować śmieci. Nie ma jednak informacji, jak gminy będą to weryfikować - podaje „Rzeczpospolita”.

Ma być też wprowadzona sankcja za składanie nieprawdziwych oświadczeń i zaostrzona kara za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami - czytamy w komunikacie na stronie Kancelarii Premiera.

„Projekt przewiduje usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o zwiększenie kontroli gmin nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zwiększenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych” - podaje Kancelaria Premiera.

- Nowelizowana obecnie ustawa zakłada też możliwość zwolnienia z części opłaty właścicieli nieruchomości, którzy zagospodarowują bioodpady we własnym zakresie w przydomowych kompostownikach - przekazał wiceszef resortu środowiska na Twitterze.

Ma być wprowadzona sankcja za składanie nieprawdziwych oświadczeń i zaostrzona kara za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami - czytamy na stronie Kancelarii Premiera.

Projekt ustawy zmienia też zasady odbierania odpadów z biurowców i innych nieruchomości mieszkaniowych. Gminy będą mogły przeprowadzać przetargi bez uwzględniania specyfikacji nieruchomości - podaje „Rzeczpospolita”. W nowych przepisach znajdziemy też ryczałtowe stawki dla domków letniskowych. Te mają wynieść 14,10 zł miesięcznie. Samorządy twierdzą, że to za mało.

Zobacz wideo: W Ciechanowie ruszył pilotażowy program weryfikacji wyrzucanych odpadów.

Źródło:
TVN 24

Recykling - jak to działa?

Zastosuj w praktyce

  • 1. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Unikaj produktów jednorazowych i zbędnych opakowań.
  • 2. Weź na zakupy torbę wielorazowego użytku. Wybieraj produkty w opakowaniach biodegradowalnych.
  • 3. Segreguj odpady. Śmieci to cenne surowce, które można odzyskać.
  • 4. Oddzielaj śmieci niebezpieczne. Leki, baterie, zużyty sprzęt RTV/AGD oddawaj do punktów zbiórki selektywnej.
  • 5. Oddzielaj bioodpady. To źródło naturalnego kompostu.

Co się z nimi dzieje

  • 1. Posegregowane przez Ciebie odpady są zabierane przez różne śmieciarki albo trafiają do odpowiednich przegród w jednym specjalnie przygotowanym pojeździe.
  • 2. Śmieci surowcowe są czyszczone mechanicznie w sortowni. Nie myj opakowań przed wyrzuceniem, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Wystarczy, że je opróżnisz. Oszczędzisz w ten sposób wodę.
  • 3. Z odzyskanych dzięki recyklingowi surowców powstają nowe przedmioty.

Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Ustawa Śmieciowa 2019. Za niesegregowanie odpadów zapłacisz więcej! - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
W tej nowelizacji ustawy śmieciowej mamy jeszcze lepsze "kwiatki" niż te tu wymienione, których efektem będą jeszcze większe podwyżki dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów niż te, z którymi mamy do czynienia teraz. Śmieci będą niedługo tak drogie jak złoto ale tak to jest jak rząd nie słucha praktyków tylko wszystko robi na pałę bo przecież WIE WSZYSTKO LEPIEJ !
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie