MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o obronie ojczyzny podpisana przez prezydenta. Liczba wojsk w Polsce zostanie zwiększona

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny. Ustawa przewiduje m.in. zwiększenie liczby Wojska Polskiego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny. Ustawa przewiduje m.in. zwiększenie liczby Wojska Polskiego. Fot. Adam Jankowski
W piątek po godzinie 13:00 Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny. "Mamy dzisiaj bardzo ważny i bardzo dobry dzień. Podpisana została ustawa, która stwarza podstawy do budowy polskiej armii, która będzie w stanie odeprzeć niebezpieczne ataki" - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński.

Chciałem bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi za współpracę nad tworzeniem ustawy i wszystkim tym, którzy nad tą ustawą pracowali - dodał Jarosław Kaczyński.

Ta wojna ma zasadnicze, życiowe znaczenie dla Ukrainy, ale i dla Europy. Wyznacza początek czasu, w którym sprawa bezpieczeństwa staje się sprawą dominującą. Muszą być jej podporządkowane inne kwestie. Musimy być przede wszystkim bezpieczni. Wedle poglądów 3/4 społeczeństwa rosyjskiego, jak wskazują badania, to, co dzieje się na Ukrainie ma też spotkać nasz kraj. Dlatego wysiłek dla zbudowania sił zbrojnych w wymiarze właściwym dla sytuacji w której się znaleźliśmy, dla sytuacji państwa dziś zagrożonego jest absolutnie konieczny. To jest podstawa prawna do takiego wysiłku - podkreślił wicepremier.

Pierwszy krok został wykonany, teraz czas na czyny, na wiele trudnych przedsięwzięć, być może także na wiele poświęceń. Polska musi być krajem zdolnym do skutecznej obrony. Musimy budować społeczne poparcie dla wojska. Tylko wspólnota narodowa może się bronić w sposób skuteczny. Niech żyje Ukraina, niech żyje Polska - zakończył swoje wystąpienie Jarosław Kaczyński.

Pozwólcie, że na początek coś nam wszystkim przypomnę. "Na armii nie wolno oszczędzać. Armia kosztuje całe społeczeństwo, kosztuje podatników ale jest to konieczne. Jak bardzo jest to konieczne przekonaliśmy się w ostatnich dniach. Musimy mieć siły godne 40 milionowego kraju w środku Europy o trudnym położeniu geograficznym. Mamy świetnych sojuszników, ale obronić powinniśmy się umieć i sami. I to moje podstawowe dzisiejsze przesłanie" - wspomniał słowa śp. Lecha Kaczyńskiego prezydent Andrzej Duda.

Patrzę na ostanie 7 lat naszej historii. Od 2015 rozpoczęliśmy starania o obecność wojsk sojuszu północnoatlantyckiego były obecne na naszej ziemi. Dziś mamy 10 tys. wojsk sojuszniczych, gwarantujących, że artykuł 5 w razie ewentualnego ataku na Polskę będzie działał - dodał prezydent.

Od samego początku, niesieni słowami Lecha Kaczyńskiego mieliśmy świadomość jednego, że o swoje bezpieczeństwo i wolność przede wszystkim powinniśmy umieć zadbać sami. W znaczeniu militarnym to właśnie sprawnie funkcjonująca polska armia. Po latach przekonaliśmy się, że wymaga ona intensywnego i bardzo poważnego wzmocnienia nie tylko poprzez przyspieszenie procesów modernizacyjnych, ale także poprzez przywrócenie polskich żołnierzy na wschodnie granice Polski - zaznaczył.

Andrzej Duda podziękował również premierowi Mariuszowi Błaszczakowi za wszystkie działania mające na celu poprawę jakości Wojska Polskiego, oraz Antoniemu Macierewiczowi za to, że stworzył on Wojska Obrony Terytorialnej jako nowy rodzaj sił zbrojnych w Polsce. Podkreślił również, że utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej jest sukcesem nie tylko wojskowym ale i społecznym.

Zastanawialiśmy się co trzeba zrobić, aby dokonywać tych realizacji i zamierzeń rozbudowy polskich sił zbrojnych i wzmacniania ich w sposób sprawniejszy. Wniosek był jednoznaczny. Nie może to funkcjonować na zasadach, które zostały skrojone pod inny ustrój i w innych czasach. Ustawy z 1967 roku napisanej pod Wojska Polskie w ramach Układu Warszawskiego. Wymaga to nowego rozwiązania, zapisanego dla samodzielnej, wolnej, polskiej armii w wolnej, niepodległej i prawdziwie suwerennej ojczyźnie. Dlatego podjęta została decyzja o przygotowaniu tej ustawy. Podjęta została dawno, za co ogromnie dziękuje Panu Premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, że w ramach swoich obowiązków przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego w ramach Rady Ministrów podjął na siebie to zadanie przygotowania tego ogromnego projektu w raz z ekspertami - powiedział prezydent Polski.

Prezydent zaznaczył, że ustawa będzie prowadziła do "dynamicznego, przemyślanego, mądrego i nowoczesnego rozwoju polskich Sił Zbrojnych na miarę czasów i na miarę potrzeb". Powiedział również, że ustawa wprowadza nowy element dobrowolnej służby zasadniczej., do której ludzie będą zgłaszali się na ochotnika.

To jest dzieło legislacyjne, które powstało na przestrzeni kilku miesięcy. Wytycza drogę na przyszłość w rozwoju polskich sił zbrojnych. Niestety spodziewaliśmy się tego, że w przyszłości możemy być kolejnym celem napaści żarłocznej, imperialnej Rosji. Stąd taka decyzja, stąd ta myśl modernizacyjna. Wierzę, że ta ustawa będzie realizowana z powodzeniem. (...) Niech żyje wolna, niepodległa i suwerenna Ukraina, niech żyje Polska - zakończył Andrzej Duda.

Ustawa o obronie ojczyzny liczy 820 artykułów, zamieszczonych na ponad 450 stronach. Przewiduje ona zwiększenie budżetu na obronność, który w 2022 roku będzie wynosił nie mniej niż 2,2 proc. PKB a od roku 2023 co najmniej 3 proc. PKB.

Ustawa przewiduje modernizację i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, które aktualnie liczy około 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodnie z zapisami ustawy liczba ta zostanie zwiększona do 250 tys. żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki