Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o kredycie hipotecznym. Sejm opowiedział się za poprawkami Senatu

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Celem ustawy jest zapobieżenie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat
Celem ustawy jest zapobieżenie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat Fot. Karolina Misztal/Polska Press
Poprawki do ustawy o kredycie hipotecznym, która eliminuje pobieranie przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczyste, zostały w piątek przyjęte przez Sejm. Ile dzięki poprawkom mogą zaoszczędzić gospodarstwa domowe?

Sejm opowiedział się za poprawkami Senatu do ustawy o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, a także ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Senat zgłosił dwie poprawki: jedną porządkującą i drugą, która rozszerzyła zakres osób mogących liczyć na zwrot opłat o tych konsumentów, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny przed wejściem ustawy w życie, ale którzy nie mają jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Celem ustawy, która została przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest wprowadzenie zmiany, zapobiegającej pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, gdy wniosek o wpis był zasadny.

[polecany23355279[/polecany]

Według projektodawców, w przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu, związanego z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu, ustanawianej na rzecz tego banku, po dokonaniu wpisu opłata lub prowizja podlega zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę.

W dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji wyliczono, że po wejściu w życie nowej regulacji banki stracą rocznie ok. 438 mln zł, czyli 4,8 mld zł w ciągu 10 lat. Taką samą kwotę zaoszczędzą gospodarstwa domowe.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ustawa o kredycie hipotecznym. Sejm opowiedział się za poprawkami Senatu - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki