[USTAWA O IPN] Krzysztof Szczerski: Stany Zjednoczone czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Kacper Rogacin AIP
Adam Guz
Udostępnij:
- Politycy USA czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o IPN - mówił przebywający w Waszyngtonie Krzysztof Szczerski po spotkaniu z Wessem Mitchellem, asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji.

Szef gabinetu prezydenta RP stwierdził, że jego wizyta w Stanach Zjednoczonych nie jest w żadnym wypadku wizytą "interwencyjną". Jego zdaniem ma ona na celu pogłębienie przyjaznych stosunków między Polską, a USA.

CZYTAJ TAKŻE: Janusz Korwin-Mikke: Efektem zamieszania z ustawą o IPN jest to, że frazę "polskie obozy śmierci" poznały miliony ludzi

- Moja wizyta nie była wizytą interwencyjną, była umówiona wiele tygodni temu. Rozmawialiśmy głównie o Trójmorzu, szczycie NATO i bezpieczeństwie energetycznym. Bardzo cieszę się z pierwszej rozmowy. Znamy się z panem Wessem Mitchellem, od lat pozostajemy w dobrej znajomości, przez ostatni czas byliśmy w bardzo dobrym kontakcie. Nie ma mowy o żadnym cofaniu się, rozmawialiśmy o pogłębieniu sojuszu polsko-amerykańskiego. Mam nadzieję, że moje rozmowy tutaj potwierdzą ten trend, to pogłębienie relacji z USA. Tutaj w Waszyngtonie czekają na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, więc ja nie będę wyrażał oczekiwań, bo trudno, żeby teraz można było na ten temat prowadzić dyskusję. Wiem, że w tej sprawie trzeba jeszcze dużo będzie rozmawiać, wyjaśniać, ale będzie na to czas - powiedział.

- Ustawa o IPN wpłynęła na stosunki polsko-amerykańskie atmosferycznie. Kontekst atmosferyczny jest dziś gorszy, niż był. Bez wątpienia jest dziś sytuacja trudniejsza, niż przed. Ale to nie wpływa na treść, substancję relacji polsko-amerykańskich. Ta tę treść ta ustawa w ogóle nie wpłynęła - dodał Szczerski.

CZYTAJ TAKŻE: Ustawa o IPN i konflikt Polska - Izrael. Piotr Zaremba: Wojna dopiero się zaczyna. Może ona zatruć dusze obu narodów na skalę nam nieznaną

Przy okazji szef gabinetu Andrzeja Dudy przyznał, że nie jest wykluczone, że dojdzie do wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce lub prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. By tak się stało, efektem spotkania musiałby być jakiś "sukces".

- W kwestii wizyt dyskusje cały czas trwają. Pamiętam, kiedy rok temu mówiliśmy, że rozmawiamy o wizycie prezydenta Trumpa, to było mówione, że bajki opowiadamy. Okazało się, że prezydent przyjechał do Warszawy. Tylko nigdy nie mówi się głośno o takich rozmowach. Takie rozmowy są prowadzone po cichu, a jeśli obaj prezydenci będą mieli wolę spotkania się, to do niego dojdzie. Takie spotkanie odbędzie się, kiedy będzie można po nim ogłosić postęp w jakimś ważnym temacie - powiedział.

- Jesteśmy trochę rozpuszczeni spotkaniami z prezydentami USA, takie mam wrażenie - stwierdził. Krzysztof Szczerski dodał również, że Polska ma nadzieję, iż w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości nasz kraj odwiedzi wiceprezydent USA Mike Pence.

- Mam nadzieję, że jako państwa Trójmorza będziemy w tym roku gościć wiceprezydenta Mike'a Pence'a. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ten dialog jest kontynuowany w sposób nienaruszony - mówił.

CZYTAJ TAKŻE: Ustawa o IPN. Mateusz Morawiecki wygłosił orędzie: "Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie" (zdjęcia, wideo)

Na zakończenie Szczerski stwierdził, że jego misja w Waszyngtonie nie polega na tłumaczeniu kwestii ustawy o IPN. Tym tematem zajmował się przebywający w USA niedawno wiceminister Marek Magierowski.

- Jeśli jednak padną pytania, to będę mówił to, co pan prezydent przedstawił we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego - zapewnił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: [USTAWA O IPN] Krzysztof Szczerski: Stany Zjednoczone czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego - Polska Times

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Byck
" Mesjasz wjechał do Lublina na krasnom tankie". I był Ten nasi Mesjasz aż do 1990 r z okładem.
l
lubelak
nic do tego, Rogacinie.
g
gość
Wycofają się p****** rakiem z tej ustawy ,będzie niekonstytucyjna tylko tak mogą powstrzymać smród ,który wypuścili na cały świat.Magister "człowiek wolności" już dostała wytyczne z Nowogodzkiej
x
x
Wpisuje się (w szerszy) w kontekst społeczny wynikający z realnie istniejącego podziału społecznego, wyszczególniającego tych, którzy "oczekują na przyjście Mesjasza", tych którzy "oczekują na powtórne przyjście Mesjasza", i tych, którym wydaje się, że "nie oczekują na przyjście Mesjasza". Stąd te "Lamentacje Jeremiasza" ! Konkluzja; Należy "wziąć na wstrzymanie", i "nie wk .......ć" Mesjasza, gdyż może On (po prostu) "wk......ć" się na tych wszystkich (wymienionych) w cudzysłowach !?
P
Pitek
A gojom osiadłym za granicą po banicji w latach władzy Jaruzela dała coś Polska czy miała Ich w nosie.
B
Bartko
Przychodzi Mosiek do Gomułki i błaga, żeby mu dał pozwolenia na wyjazd do USA. Po co tam chcecie jechać Tow. Bo tam jest dobrze odpowiada Mosiek. Gomułka mu po staropolsku:" Wszędzie jest dobrze Tow. gdzie nas nie ma' -rozumiecie? O Tow. Gomułko w USA tam Was nie ma i jest dobrze.
M
Mikrruz
Natomiast Powraca się do 15 tys mośków co Ich POgonił Gomułka. Miał prawo. Mosiek Światło chwalił się w Wolnej Europie ( Tow. Światło ma głos ), że dla Polski zrobił dobrze 2 sprawy. Aresztował Gomułkę i Kardynała Wyszyńskiego. Zrobił nie dobrze tylko koszernie. Jakoś teraz wszyscy o tym zaPOmnieli.
M
Muslom
Z POwodu serca felera proszę mnie zwolnić z PZPRa. Proszę nie trzymać mnie za członek. POdpisano; Icek Skowronek.
F
Fritzek
mamy". To był hymn Polski w wykonaniu mośków w 1968 r. Szlajfer syn majora UB we Wrocławiu. Adaś brat Stefanka co wyjechał do Szwecji i brał z Polski wysoką emeryturę. I to była wierchuszka tej nasi rewolty. POdnieśli łeb bo Gomułka POgonił na 4 wiatry rodziców tych nasich bojowników o demokrację.
G
Gość
I LOBBY WILKUF z NY Z RZYDO MASSONO ELIT JUESEJ MA DURZE P0 PRcie w SENACIE I BANKsstRATcIE HAMMERYKI.
G
Gość
"Piotr Zaremba: Wojna dopiero się zaczyna." - a niedawno tylko konflikt dyplomatyczny.
a
alojz
jedni wyszli drudzy przyszli
a
alojz
jedni wyszli drudzy przyszli
&
Niech USA odczepia sie od Polski, z ktorej chca zrobic swoja kolonie, niech zabiora swoje bazy, zolnierzy i polskich politykow, ktorzy ich sprowadzili
n
na śmierć i życie
Czy to potknięcie czy nie, taaaaaki wielki przyjaciel od razu się wypina ? Tak jak inni wielcy. Francuzi, Anglicy. Zostawili nas samych w obliczu wojny a potem razem Amerykanami bawili się nie swoimi granicami. Ale tylko ruski są złe.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie