MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o dodatku węglowym. Jest decyzja Sejmu

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
PAP
PAP
Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji do ustawy o dodatku węglowym
Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji do ustawy o dodatku węglowym SłAwomir Kowalski / Polska Press
Sejm przyjął w piątek ustawę o dodatku węglowym zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za ustawą głosowało 261 posłów, przeciw było 36, wstrzymało się 149.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energii lektrycznej, podwyższenie jego wysokości z 3 do 6 tys. zł czy też ograniczenie prawa do dodatku do tych gospodarstw domowych, w których dochód na osobę jest nie większy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r.

Dla kogo dodatek węglowy?

Ustawa przewiduje wypłatę 3 tys. dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

[polecany[23299103[/polecany]

Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF, z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Ustawa zawiera też artykuły dotyczące prawa bankowego, procedur przejmowania banków i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Według MF proponowane przepisy to wykonanie zaleceń Komisji Europejskiej do innych polskich regulacji, przyjętych przed dwoma miesiącami, a mających implementować europejskie przepisy. Sejm odrzucił poprawki opozycji, przewidujące skreślenie tych artykułów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa o dodatku węglowym. Jest decyzja Sejmu - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki