Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa medialna. Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ustawa medialna w Senacie. Tomasz Grodzki: Będzie zawetowana
Ustawa medialna w Senacie. Tomasz Grodzki: Będzie zawetowana Adam Jankowski
Izba wyższa parlamentu rozpatrywała w czwartek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że ustawa prawdopodobnie zostanie zawetowana. Zgodnie z zapowiedzią- Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

Senat podczas czwartkowego posiedzenia zajął się rozpatrzeniem nowelizacji tzw. ustawy medialnej, autorstwa polityków PiS. - Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za odrzuceniem zagłosowało 53 senatorów, przeciw odrzuceniu 37, a 3 wstrzymało się od głosu.

Ordynacja ponownie trafi do Sejmu. Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie potrzebowała większości bezwzględnej, by senackie weto obalić - za odrzuceniem weta senatu musi zagłosować więcej niż połowa wszystkich głosujących (przy pełnym składzie 460-osobowego Sejmu, to 231 głosów).

Grodzki: Ustawa będzie zawetowana już w Senacie

Przed rozpoczęciem obrad, marszałek Senatu Tomasz Grodzku pytany był, czy nowa ordynacja znajdzie poparcie senatorów opozycji (którzy w izbie wyższej mają większość). – Jak państwo wiecie, w Sejmie działo się dużo wokół tej ustawy, łącznie z reasumpcjami, głosowania, co do których legalności są bardzo poważne wątpliwości. Ale również są poważne wątpliwości co do meritum tej ustawy i do trybu jej uchwalenia. Mamy poważne ekspertyzy prawne, w tym ekspertyzę doradców zespołu ds. kontroli konstytucyjności prawa, która pracuje przy marszałku Senatu – mówił marszałek.

Dopytywany, czy liczy, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę, odpowiedział: – Nie jestem w głowie pana prezydenta. Z tego co słyszę, ta ustawa będzie zawetowana już tu w Senacie. Tyle mogę w tej sprawie powiedzieć.

Grodzki dodał, że głosowanie ws. ustawy odbędzie się około godziny 14-15 - po przerwie w obradach, która zostanie ogłoszona po rozpatrzeniu punktu trzeciego.

Martynowski: Prezydent może mieć ułatwione zadanie

Szef senackiego klubu PiS Marek Martynowski mówił rozmowie z dziennikarzami w Senacie, że ustawa medialna wyszła z Sejmu niedopracowana. – My jesteśmy tutaj, żeby ją poprawiać. Spróbuję poprawić tę ustawę poprzez złożenie poprawek. Trochę dziwna sytuacja jest, że od razu w Sejmie były zapowiedzi, że będą takie poprawki w Senacie, bo z Sejmu po prostu wyszła ta ustawa z zapisami niekonstytucyjnymi – mówił polityk.

I dodał: – Myślę, że nawet prezydent będzie miał tutaj ułatwione zadanie, bo jeżeli te zapisy są niekonstytucyjne, to pewnie prezydent od razu się powoła na to i odrzuci tę ustawę.

Komisje senackie za odrzuceniem ustawy w całości

W poniedziałek odbyło się posiedzenie trzech senackich komisji: Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej, które rozpatrywały między innymi poprawkę zapowiedziana przez sprawozdawcę projektu – posła PiS Marka Suskiego. Poprawka ta mówiła, że nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie muszą spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza EOG.

Po wysłuchaniu głosów ekspertów przewodniczących trzech komisji wnieśli wniosek o odrzucenie projektu w całości. - Tego projektu nie da się naprawić. Wszystkie oponie ekspertów jednoznacznie wskazują, że ustawa narusza polską konstytucję, liczne przepisy prawa krajowego, narusza przepisy prawa wspólnotowego - mówił przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.

Podczas głosowania senackie komisje odpowiedziały się za całkowitym odrzuceniem projektu ustawy medialnej. Za odrzuceniem było 23 senatorów, 11 było przeciw, a nikt się nie wstrzymał.

Ustawa medialna w Sejmie

11 sierpnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS. Nim doszło do głosowania, poseł Marek Suki poinformował, że komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała ustawę, wraz z częścią zgłoszonych poprawek (PiS i Kukiz’15). Zapowiedział także zgłoszenie kolejnej poprawki. – Zgłosimy tę poprawkę w Senacie. Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza EOG. Żebyście nie mówili, że chcemy likwidować TVN24 – zwrócił się do posłów opozycji.

Sejm najpierw zagłosował nad odrzuceniem ustawy w całości, jednak wniosek przepadł W dalszej kolejności głosowane były poszczególne poprawki. W końcu posłowie zagłosowali nad przyjęciem ustawy medialnej w całości.

Za przyjęciem ustawy medialnej głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa medialna. Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki