USA uczą ukraińskich żołnierzy obsługi sprzętu. Podano, w jakim kraju odbywają się szkolenia

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Udostępnij:
Rzecznik Pentagonu przekazał, że USA szkolą ukraińskich żołnierzy z używania amerykańskiej broni, która została przekazana Ukrainie. John Kirby dodał, że takie szkolenia są prowadzone w „około trzech miejscach” poza Ukrainą, a jako jedno z nich wymienił Niemcy.

– Te działania opierają się na wstępnym treningu artyleryjskim, który siły ukraińskie już przeszły w innym miejscu, obejmują także szkolenia z używania radarów artyleryjskich i pojazdów opancerzonych, które znalazły się w ostatnio ogłoszonej partii pomocy zbrojeniowej – przekazał rzecznik Pentagonu na konferencji prasowej.

Poinformował, że że Niemcy są jednym z „około trzech” zlokalizowanych poza Ukrainą miejsc, w których prowadzone są szkolenia. John Kirby odmówił podania pozostałych miejsc.

Rzecznik Pentagonu dodał, że przeważająca większość szkoleń sił ukraińskich będzie prowadzona przez żołnierzy Gwardii Narodowej Florydy, którzy trenowali już ukraińskich wojskowych. Opuścili oni Ukrainę w lutym, przed inwazją Rosji na ten kraj.

– Słyszeliśmy, że ponowne spotkanie gwardzistów z Florydy z ich ukraińskimi kolegami było bardzo emocjonujące, ponieważ wytworzyła się między nimi silna więź, gdy wspólnie mieszkali i pracowali, zanim tymczasowo rozstali się w lutym – przekazał.

Wcześniej wysoki urzędnik Pentagonu, cytowany przez CNN przekazał, że zakończyło się już szkolenie dwóch liczących po około 50 osób grup żołnierzy ukraińskich z posługiwania się systemami artyleryjskimi przekazywanymi przez USA Ukrainie. „Instruktaż odbył się poza terytorium Ukrainy, a teraz przeszkoleni żołnierze mają wrócić do kraju, by przekazywać zdobytą wiedzę kolegom – dodał.

Ponadto rzecznik Pentagonu poinformował, że na Ukrainę dotarła już „ponad połowa” z 90 haubic M777 kalibru 155 mm, które USA zobowiązały się przekazać temu krajowi.

Pytany o postawę Władimira Putina, odpowiedział, że charakteryzuje go „zdeprawowana, stosowana z zimną krwią brutalność (...) okrucieństwo wobec niewinnych ludzi, bezbronnych, cywilów, całkowity brak poszanowania dla życia ludzi, których zabija”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: USA uczą ukraińskich żołnierzy obsługi sprzętu. Podano, w jakim kraju odbywają się szkolenia - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie