Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

USA: Ciemne strony pracy szefowej CIA Giny Haspel. Nadzorowała tajne więzienia CIA. Jej podwładni torturowali więźniów

Kazimierz Sikorski (AIP)
Nowa szefowa CIA Gina Haspel
Nowa szefowa CIA Gina Haspel AFP/EAST NEWS
Nowym szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) jest Gina Haspel, dotychczasowa zastępczyni dyrektora tego urzędu. Jej nominacja już budzi ogromne kontrowersje, bo znaleziono ciemne strony jej służby, gdy pracowała na pierwszej linii. Jakie?

Gina Haspel nadzorowała tak zwane "ciemne miejsca", jak na początku wieku nazywano tajne więzienia USA na terenie innych krajów, gdzie przetrzymywano i przesłuchiwano podejrzanych o terroryzm. Do wymuszania zeznań agenci CIA stosowali niedozwolone i potępione potem metody. Haspel była przełożoną tych ludzi. Praktyki odbywały się za prezydentury George'a W. Busha i za jego wiedzą nie tylko w Tajlandii, ale również i w Polsce.

Haspel w 2002 roku nadzorowała stosowanie tortur wobec podejrzanych o przynależność do Al-Kaidy, wśród nich byli Abu Zubayda i Abd al-Rahim al-Nashiri. W raporcie ONZ wyrażono przypuszczenie, że byli oni przetrzymywani w tajnym ośrodku CIA w Kiejkutach w Polsce razem z kilkoma innymi więźniami. Zubayda był podtapiany 83 razy w ciągu miesiąca. Agenci uderzali jego głową o ścianę, nie pozwalano mu spać, nie miał na sobie ubrania.

W 2011 r. Abd al-Rahim al-Nashiri wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Żalił się na to, że w latach 2002-2003 był torturowany w Kiejkutach w Polsce i pozbawiono go prawa do rzetelnego procesu. Dwa lata później podobną skargę wniósł Abu-Zubayda.

**CZYTAJ TAKŻE:

Okrutne tortury w więzieniach CIA: Podtapianie, zamykanie w trumnie, pozbawianie snu...

**

W roku 2014 Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w ich sprawie, uznając że doszło do naruszenia szeregu praw człowieka, w tym zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu. Trybunał wytknął również polskiemu rządowi brak współpracy w ramach tego procesu i tym samym naruszenie art. 38 Konwencji.

Trybunał zasądził na rzecz Al-Nashiriego i Abu-Zubaydy po 100 tys. euro zadośćuczynienia.

Wcześniej, bo w roku 2005 roku Jose Rodriguez, szef wydziału CIA, który zajmował się zwalczaniem terroryzmu nakazał zniszczyć taśmy wideo i dokumenty związane z torturowanie. W swoich wspomnieniach Rodriguez napisał, że to Haspel sporządziła szkic dokumentu o likwidacji dowodów o niedozwolonych praktykach agentów CIA.

Polskie władze nie przyznały się do udzielania zgody na stworzenie w naszym kraju ośrodka CIA, w którym Amerykanie przesłuchiwali i torturowali podejrzanych o terroryzm.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: USA: Ciemne strony pracy szefowej CIA Giny Haspel. Nadzorowała tajne więzienia CIA. Jej podwładni torturowali więźniów - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki