Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Urodziny u kartografów

am
22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie obchodzi 53-lecie istnienia.

Gdy mówimy o historii komorowskich koszar, podkreśla się zazwyczaj okres lat 1926-1939, kiedy mieściła się tu Szkoła Podchorążych Piechoty. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że od ponad pół wieku stacjonuje tutaj najstarsza i największa po wojnie jednostka służby geograficznej Wojska Polskiego, którą bez przesady można nazwać kolebką polskiej topografii, geodezji i kartografii wojskowej.
Powołana 15 listopada 1951 roku rozkazem ministra obrony narodowej jako 22. Samodzielny Oddział Topograficzno- Geodezyjny przybyła do Komorowa w styczniu 1953 roku i pierwszym jej zadaniem była odbudowa spalonych i zniszczonych budynków koszarowych. Przez następne półwiecze przechodziła kolejne reorganizacje i zmiany (w tym także nazwy), aby od stycznia tego roku stać się 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym, którego głównymi zadaniami są prace kartograficzne i druk map. Ośrodek dysponuje najnowocześniejszym sprzętem oraz wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą.
Z okazji święta jednostki 10 listopada do koszar przybyły z kwiatami delegacje władz samorządowych, policji, straży pożarnej, szkół, instytucji i zakładów pracy. Kwiaty składano na ręce płk. Ryszarda Kołacza. Liczni pracownicy cywilni oraz żołnierze zawodowi zostali wyróżnieni medalami i odznakami pamiątkowymi jednostki, a trzech oficerów awansowano na wyższe stopnie: mjr. Mirosława Haba na podpułkownika oraz kapitanowie Ireneusza Zygmunta i Artura Starczewskiego na majorów. Uroczystość zakończył program artystyczny z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu uczniów z zaprzyjaźnionego z jednostką Zespołu Szkół Publicznych nr 2 (dawna "czwórka").

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki