MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Koła Gospodyń Wiejskich i "Kurpianek" z Jednorożca

Jarosław Sender

Kobiety, które walczyły o krzyżeGmina Jednorożec. Koło Gospodyń Wiejskich z Jednorożca obchodziło 50-lecie, a kurpiowski zespół folklorystyczny "Kurpianki" - 30-lecie swojego istnienia. Jubilatki urodziny świętowały 25 maja w Jednorożcu.

O historii działalności społecznej w Jednorożcu, w której doniosłą rolę miały "gospodynie" i "kurpianki", mówiła Stanisława Ferenc, przewod-nicząca Koła, a zarazem kierowniczka zespołu.

- To kobiety wnosiły powiew postępu, nauki i patriotyzmu na wsi. To kobiety walczyły o krzyże w szkołach. To kobiety z naszych organizacji, wspólnie z nauczycielami, były przedstawicielami kultury na wsi. Koła gospodyń uczyły szyć, piec, gotować, siać, uprawić warzywa, korzystać z pomocy prawnej i udzielać pierwszej pomocy. To w naszym kole gospodyń była pierwsza we wsi pralka... - wspominała Stanisława Ferenc.

Korzenie najstarszego zespołu folklorystycznego w Jednorożcu sięgają czasów powojennych, kiedy to zaczęło się spotykać siedem pań z Jednorożca. Zespół bardzo szybko zdobył uznanie, ale równie szybko musiał swoją działalność zawiesić ze względu na atmosferę polityczną w kraju, w którym wszelka aktywność społeczna nie była mile widziana. Zespół ożył ponownie dopiero w 1953 roku, po przybyciu na probostwo w Jednorożcu księdza Józefa Wójcika. Od tamtego czasu zespół wciąż trwa. Występuje na wielu scenach i odnosi sukcesy. Ostatnie brawa otrzymał na "Mazowieckich Zapustach 2008" w Krzynowłodze Małej.

Obecnie zespół spotyka się raz w tygodniu. Lokalu na próby użycza artystom Jadwiga Berk, prezes Spół-dzielni "Samopomoc Chłopska" w Je-dnorożcu.

- Zawsze największą dla nas nagrodą jest uśmiech na twarzach naszych słuchaczy - twierdzi Stanisława Ferenc.

W dniu urodzin Koła Gospodyń Wiejskich i "Kurpianek" nie zabrakło występów, oczywiście takich na ludową nutę. Zagrały, zaśpiewały i zatupały zespoły z jednorożeckich szkół: "Niebieskie Nutki" i "Młode Kurpie" ze Szkoły Podstawowej, "Jutrzenka" z Gimnazjum oraz jubilaci, czyli zespół "Kurpianki". n

Wojciech Łukaszewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki