Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w obozie w Treblince [ZDJĘCIA]

Jerzy Chromiński
Na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II.

Uroczystości w muzeum w Treblince zorganizowano 2 sierpnia, w ramach obchodów 75. rocznicy „Akcji Reinhardt” i Zagłady Żydów polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. Tego dnia, w 1943 roku w obozie zagłady w Treblince wybuchł zbrojny bunt, w którym wzięło udział ponad 800 więźniów. Poza teren obozu przedostało się około 200 więźniów, do końca wojny doczekała połowa z nich.

Obóz zagłady w Treblince funkcjonował od 23 lipca 1942 r. do listopada 1943 r. Przez 16 miesięcy zamordowano w nim blisko 900 tys. Żydów (około 760 tys. z nich pochodziło z terenów polskich) oraz Romów i Sinti z Polski i Niemiec. Ostatni świadek zbrodni niemieckiej dokonanej w obozie zagłady w Treblince - Samuel Willenberg - zmarł 19 lutego 2016 r.

2 sierpnia pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince pamięć poległych i zamordowanych w obozie zagłady uczcili: prof. Paweł Śpiewak - dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma, Wojciech Kolarski - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jarosław Sellin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, ambasador Izraela Anna Azari, ambasador Francji - Pierre Levy, radca w Ambasadzie Niemiec - Fried-Hansel Nielsen, attaché ds. Obrony Ambasady Republiki Białorusi Siegiej Malcew, dr Mateusz Szpytma - wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie - Stas Wojciechowicz, przedstawiciele organizacji żydowskich, instytucji nauki i kultury oraz władz samorządowych i edukatorzy Żydowskiego Instytutu Historycznego .

Uczestnicy uroczystości podkreślali, że „Akcja Reinhardt” odebrała ofiarom życie, mienie, imiona i nazwiska, a nawet groby. Prof. Paweł Śpiewak otworzył wystawę „Kiedy słucham opowiadań z Treblinki, coś zaczyna dławić i dusić moje serce”, prezentującą pochodzące z Archiwum Ringelbluma świadectwa osób, które zdołały uciec z obozu śmierci.

Wizualizacją listy ofiar „Akcji Reinhardt” jest plenerowa instalacja Wstęga Pamięci o długości 500 m ciągnąca się od symbolicznej bramy obozu. Na białym płótnie wypisano 2,5 tys. imion i nazwisk osób, dla których stacja Treblinka była ostatnim przystankiem.

Władze III Rzeszy 20 stycznia 1942 roku podjęły decyzję o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”. Ze względu na duże skupiska Żydów na miejsce „Akcji Reinhardt” wybrano okupowane przez III Rzeszę tereny Polski. Chodziło o oszczędności w transporcie.

Część Żydów zginęła w czasie pacyfikacji gett i podczas deportacji do obozów zagłady zlokalizowanych w Bełżcu, Chełmnie nad Nerem, Sobiborze i Treblince. Zagładę Żydów realizowano także w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Majdanek. Zorganizowane ludobójstwo łączyło się z korzyściami ekonomicznymi - ofiarom odbierano pieniądze i wartościowe przedmioty (biżuterię, kruszce, antyki, okulary, odzież, futra, sprzęty domowe), wyrywano złote i srebrne zęby, kobietom ścinano włosy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki