Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upały: Piątek i sobota to będzie piekło! Temperatura w Ostrołęce przekroczy 50 stopni

oprac. online
Słońce może zarówno opalić jak i oparzyć. Lepiej unikać go od godziny 11 do godziny 14.
Słońce może zarówno opalić jak i oparzyć. Lepiej unikać go od godziny 11 do godziny 14. Fot. sxc.hu
Przez cały weekend w Ostrołęce, tak jak i w całej Polsce, będą się utrzymywać bardzo wysokie temperatury.

Synoptycy prognozują, że maksymalna temperatura w cieniu (w piątek i w sobotę) będzie sięgać u nas 35 stopni Celsjusza!

Uwaga! Taka temperatura będzie w cieniu. W słońcu termometry wskazywać mogą nawet powyżej 50 kresek!

Według meteorologów niewielkie wytchnienie od żaru lejącego się z nieba nastąpi w niedzielę i poniedziałek. W te dni pokażą się również chmury, przewiduje się także przelotne opady deszczu i burze. Ale od wtorku wrócą wysokie temperatury.

Trzeba pamiętać, że upały są bardzo niebezpieczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał (już po raz kolejny w ciągu ostatnich dni) drugi stopień zagrożenia upałami dla województwa mazowieckiego. Obecna pogoda skutkuje dużym ryzykiem udaru słonecznego, zagrożeniem życia, uszkodzeniami asfaltowych nawierzchni dróg oraz stwarza duże zagrożenie pożarowe.

Przypominamy. Słońce może zarówno opalić jak i oparzyć. Lepiej unikać go od godziny 11 do godziny 14. Osoby o ciemnej karnacji powinny na początek stosować preparaty z filtrem ochronnym z numerem minimum 15, a tym z jasną karnacją z numerem 50.

Lekceważenie tych zaleceń może zakończyć się zaczerwienieniem, bólami głowy, nudnościami, gorączką. Z takimi objawami oparzenia trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza. Lepiej korzystać ze słońca z umiarem. Stopniowe opalanie niesie ze sobą i korzyści. Wzbogacamy organizm w witaminę D3, która wzmacnia nasz układ kostny.

Mimo upałów przychodnie i ośrodki zdrowia notują duży wzrost zachorowań na infekcje gardła i górnych dróg oddechowych. Główna Inspekcja Sanitarna przestrzega przed ustawianiem klimatyzatorów na niskie temperatury i wyjaśnia, że w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura powinna być najwyżej od 6 do 8 stopni Celsjusza niższa niż na zewnątrz.

Trzeba także pamiętać o konserwacji klimatyzatorów, czyli ich odgrzybianiu i wymianie filtrów. Nieczyszczone klimatyzatory mogą stać się rozsadnikiem grzybów chorobotwórczych, niebezpiecznych dla zdrowia.

W klimatyzowanych wnętrzach ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wilgotności - zbyt suche powietrze to przesuszone błony śluzowe i zmniejszona odporność na drobnoustroje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki