Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne projekty w poprawczaku w Laskowcu. Zobacz zdjęcia

possowski
O Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w podostrołęckim Laskowcu, mówi się najczęściej wtedy… kiedy ktoś z niego ucieknie. Tymczasem za murem "poprawczaka" dzieje się wiele ciekawych rzeczy.

Unijne projekty w poprawczaku

Ostatnio zapanowała tam prawdziwa moda na realizowanie różnego rodzaju projektów, za które płaci Unia Europejska. Spodziewany rezultat takich "inwestycji" jest sporo wart - chodzi o "wyjście na prostą" podopiecznych poprawczaka

Pierwszym z unijnych projektów, w których uczestniczyli młodzi ludzie z poprawczaka było spotkanie w hiszpańskim Bilbao. Na kilkudniowe spotkanie wyjechała czwórka podopiecznych z wychowawcą.

- Chłopcy byli tam jedynymi osobami z poprawczaka. Reszta uczestników, z Hiszpanii, Niemiec i Macedonii, to byli licealiści i studenci - mówi Wojciech Nakielski, wychowawca z Zakładu Poprawczego w Laskowcu. - Nasi podopieczni codziennie uczestniczyli w warsztatach dotyczących spraw, które doskonale znają - biedy, wykluczenia, uzależnień. Poza tym mieli niesamowitą okazję poznać innych ludzi, inne kultury.

Kolejny projekt, w który zaangażowali się chłopcy z poprawczaka nosi wiele mówiącą nazwę "Nakręcone ziomale".

- Realizujemy go dzięki pomocy współpracującej z nami absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówi wicedyrektor ZPiSdN w Laskowcu, Mariusz Zaręba. - Składa się z dwóch części. Pierwszą mamy już za sobą, druga czeka nas w październiku. W pierwszym etapie przyjechały do nas dziewczyny, które nakręciły z naszymi podopiecznymi teledysk i krótką etiudę filmową.

Trzeci ze zrealizowanych w Laskowcu projektów to akcja "Efekt wolontariusza". W jego ramach w poprawczaku trwały warsztaty graffiti i lightpaintingu (technika fotograficzna polegająca na "malowaniu światłem"). Widomym efektem tych warsztatów jest zaprojektowane i wykonane przez podopiecznych poprawczaka graffiti na murze okalającym zakład. Sam, wymyślony przez chłopców, temat malowidła jest wiele mówiący - głowa Chrystusa.

Szefostwo poprawczaka już myśli o kolejnych projektach.

- Powiem tak, gdyby takie programy, warsztaty czy zajęcia, były organizowane w szkołach, na osiedlach, w środowiskach, w których wyrastali nasi podopieczni, to oni by po prostu do nas nie trafili - uważa wicedyrektor Zaręba. - U nas okazuje się, że ci młodzi chłopcy mają jakieś pasje, które chcą realizować, jakieś zainteresowania, że potrafią nawiązać kontakt, przełamać bariery. Odkrywamy w nich to, czego nikt wcześniej nie odkrył.

Duży materiał na ten temat znajdziecie w najnowszym Tygodniku Ostrołęckim. A w naszej gelerii można obejrzeć zdjęcia z wymiany młodzieży w Hiszpanii i warsztatów realizowanych w poprawczaku w Laskowcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki