Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijna kasa nie tylko dla odważnych

cbrzuzy
Dzisiaj druga publikacja w naszym nowym cyklu pt. "Krok po kroku". Przekażemy w nim podstawowe informacje o tym, jak można dostać pieniądze z Unii Europejskiej. Już po pierwszym odcinku wiemy, że wiele osób jest zainteresowanych tą temetyką, na postawione nam pytania postaramy się odpowiedzieć za tydzień. A dzisiaj kontynuujemy prezentację SPO-WKP.

Cz. 2. Sektorowy Program Operacyjny "Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw - SPO-WKP"
- Działanie 2.1 - "Wsparcie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo".
Dla kogo? Przedsiębiorców zatrudniających rocznie średnio od 10 do 250 pracowników lub wykonujących działalność gospodarczą od min. 3 lat.
Ile dotacji? Maksymalne wsparcie bezzwrotną dotacją wynosi do 50 proc. wydatków związanych z doradztwem, czyli kosztów kwalifikowanych, a w przypadku nowo powstających firm opartych o zaawansowane technologie dotacja może wynosić nawet do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
Ile pieniędzy? Wsparcie finansowe wynosi min. 2500 zł, a nie więcej niż 250.000 zł.
Terminy składania wniosków (projektów o dotacje) do: 16 grudnia 2004 r. oraz do 30 marca, 24 czerwca, 16 września i 5 grudnia 2005 r.
Instytucją przyjmującą wnioski o dotacje jest Regionalna Instytucja Finansująca (RIF) działająca w każdym województwie w Polsce. Na Mazowszu jest to Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw 01-048 Warszawa, ul. Smocza 27.
- Poddziałanie 1.1.2 - "Wsparcie instytucji otoczenia biznesu oraz sieci instytucji otoczenia biznesu":
- wysokość bezzwrotnych dotacji do 85 proc. kosztów kwalifikacyjnych związanych z realizowanym przedsięwzięciem;
- terminy składania wniosków (projektów o dotację) do 30 listopada 2004 r. oraz do 15 maja i do 15 listopada 2005 r.;
- o te dotacje mogą starać się instytucje (stowarzyszenia) działające non-profit (nie dla zysku) np. zrzeszające przedsiębiorców;
- instytucją przyjmującą wnioski o dotacje w Polsce jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
- Poddziałanie 2.2.2 - "Wsparcie w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw":
- cel to dofinansowanie targów, wystaw oraz zagranicznych misji gospodarczych;
- maksymalna wysokość bezzwrotnej dotacji do 50 proc. całości kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 20 tys. zł w przypadku targów i wystaw oraz nie więcej niż 7,5 tys. zł w przypadku misji gospodarczych;
- wnioski o dotacje składa się w Departamencie Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, 00-507 Warszawa, plac Trzech Krzyży 3/5;
- środki finansowe po przyznaniu dotacji otrzymuje się po realizacji projektu;
- we wrześniu br. została opublikowana lista imprez na 2005/2006 r. na stronie internetowej www.mgpips.gov.pl natomiast formularze wniosków są na www.eksporter.gov.pl

Uwagi ogólne - trzeba je znać!
1) Dotacje na usługi doradcze można dostać w zakresie uzyskiwania certyfikatów, wdrażania systemów zarządzania jakością, środowiskiem, BHP, HACCP, strategii rozwoju, nowych technologii, wytwarzania wyrobów, itp.
2) przedsiębiorca musi korzystać z usług doradczych wykonawców posiadających akredytacje;
3) dofinansowanie nie przysługuje przedsiębiorcy działającemu w sektorach: rolnictwa, rybołówstwa, rybactwa, górnictwa, produkcji stali, transportu wodnego i morskiego.

Gospodarka w pigułce
- 23 listopada o godz. 16.00 w UM Ostrołęka odbędzie się robocze spotkanie Rady Gospodarczej działającej przy prezydencie Ostrołęki. Przedmiotem spotkania będzie ocena projektu budżetu, planu inwestycji i uchwał okołobudżetowych w 2005 r. Członkowie Rady reprezentujący przedsiębiorców będą oceniali projekty w myśl zasady "nic o nas bez nas".
- 14 października odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego SPO WKP, na którym zapadły decyzje o przyznaniu dotacji w ramach działania 2.2.1. oraz działania 1.3. Business Centre Club jest członkiem tego komitetu i ma w nim swojego przedstawiciela.

Opracował Stanisław Nowak
tel. 0502 667 296

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki