MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unijna kasa nie tylko dla odważnych

oprac. Stanisław Nowak
Warto sięgnąć po unijną kasę, bowiem w praktyce jest otwarta dla każdego zaczynając od bezrobotnych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek, dla rolników i prowadzących działalność agroturystyczną, producentów rolno-spożywczych, przedsiębiorców od tych mikro, poprzez małych, średnich i dużych, dla ludzi z wolnych zawodów: jak lekarze, pielęgniarki, dla organizacji pozarządowych zajmujących się działalnością w prawie wszystkich obszarach naszego życia, a kończąc na samorządach terytorialnych wszystkich szczebli od gminy i powiatu do województwa.

Co więc potrzeba, aby sięgnąć do tej "kasy" po bezzwrotną dotację z kolejnych programów pomocowych UE, które na dodatek są uzupełnione i wsparte różnymi dopłatami z naszego krajowego budżetu z dodatkiem kredytów preferencyjnych i poręczeń kredytowych udzielanych przez różnego rodzaju fundusze poręczeń? Okazuje się, że niewiele, bowiem wystarczy mieć: - dobry pomysł na działalność
- podstawowe wiadomości o unijnych programach pomocowych
- wiedzę i odwagę oraz czas na to, aby samemu opracować wniosek (projekt) o potrzebną nam bezzwrotną dotację
- w przypadku braku tych trzech możliwości można skorzystać z konsultacji i zlecić wykonanie (opracowanie) projektu tym, którzy to potrafią szybko i dobrze zrobić. Oczywiście trzeba za to zapłacić, ale koszty są naprawdę niewielkie.

Zaczynamy nowy cykl pt. "Krok po kroku" na który złożą się z podstawowe informacje będące przewodnikiem dla każdego zainteresowanego otrzymaniem dotacji, po niestety trochę krętej drodze wiodącej po tak potrzebne pieniądze z unijnej kasy.
Mamy przekonanie i nadzieję, że w praktyce podane w nim informacje zachęcą, pozwolą i ułatwią każdemu obywatelowi dostęp do kasy UE już w najbliższym okresie 2004-2006 i później, po to aby zrealizować wszystkie swoje zawodowe i życiowe cele za unijne pieniądze.
I. Sektorowy program operacyjny, wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw (SPO-WKP). Działanie 2.3. "Wsparcie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje".
- wysokość bezzwrotnej dotacji wynosi 30, 40 lub 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z daną inwestycją w zależności od tego, w jakim powiecie prowadzona jest działalność, i tak: 30 proc. obowiązuje na terenie powiatów i miast Warszawa i Poznań, 40 proc. na terenie powiatów i miast: Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Gdyni i Sopotu, a 50 proc. na pozostałych terenach kraju.
- wsparcie finansowe to dotacja w wysokości min. 10 tys. zł, a maksymalnie 1 mln 250 tys. zł.
- Terminy składania wniosków (projektów) na ww. dotacje to: do 20 grudnia 2004 r. oraz do 25 lutego, 20 maja, 18 sierpnia i 7 listopada 2005 r.
- Wniosek o dotację składamy do Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF). Na Mazowszu jest to Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw 01-048 Warszawa, ul. Smocza 27.
Wniosek trzeba składać już w najbliższych terminach, w myśl zasady "kto pierwszy ten lepszy", bowiem po wyczerpaniu przydzielonych limitów finansowych w danym programie pomocowym, pozostałe terminy mogą się okazać już nieaktualne.
Od terminu złożenia i rozpatrzenia wniosku do podpisania umowy o dotację okres oczekiwania wynosi średnio 100-120 dni.
Wymagane dokumenty do projektu, wzory wniosków, wytyczne dla wnioskodawców są opublikowane na stronach internetowych PARP www.parp.gov.pl/strukturalne oraz www.konkurencyjnosc.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki